Skvelý rok pre dôchodkové investície

Skvelý rok pre dôchodkové investície

Dátum publikácie: 01.04.2015
Zdroj: www.etrend.sk
Autor: Ján Záborský

Keď prvá Ficova vláda počas krízy narýchlo schválila otvorenie druhého piliera, malo to byť raz a navždy. Od 15. marca tohto roka sa turnikety v DSS otvorili na popud toho istého premiéra už po štvrtýkrát.

Súdiac podľa klesajúceho záujmu o výstup, ani tentoraz nezíska štát zásadnejší objem súkromných úspor. Oficiálne je síce dôvodom opätovného otvorenia stav na trhu anuít – vláde sa zdá, že prvé súkromné dôchodky nie sú úplne spravodlivé –, no v skutočnosti ide štátu predovšetkým o časť z vyše šiestich miliárd eur súkromných úspor. Sociálna poisťovňa totiž krváca, a to nielen pre odklonenie malej časti odvodov do druhého piliera. Čiastočné reformy ako posun dôchodkového veku mu ešte nepomáhajú, budú platiť až od budúceho roka. Teda zrejme zároveň s minimálnym dôchodkom, ktorý ďalšie desiatky miliónov eur ročne tiež odčerpá.

Ako zarobiť

Klienti DSS, obzvlášť tí, ktorí sa aktívne presunuli po veľkom vládnom upratovaní z garantovaných dlhopisových fondov do o niečo rizikovejších akciových, naopak, zažívajú vôbec najpozitívnejšie obdobie. Potom, čo vládou nariadené garancie zmazali zisky predošlých rokov a na niekoľko rokov zmrazili investovanie, môžu na svojich účtoch vidieť vyššie jednociferné, ba dokonca aj dvojciferné zhodnotenia. Najúspešnejšie indexové fondy za vlaňajšok zarobili až 16 percent a v tomto roku rýchly rast pokračuje. Kto sa obáva rizika, má stále možnosť využiť úpravu krátkej vlády Ivety Radičovej a investovať do dvoch rôznych fondov. Jeden z nich musí podľa zákona byť dlhopisový fond, druhý môže byť akýkoľvek. V závislosti od rizikového apetítu si klient môže príspevky i úspory rozdeliť ľubovoľným pomerom medzi zvolené dva fondy. Obmedzenia majú len starší klienti, ktorí musia v závislosti od veku držať čoraz väčší podiel v garantovanom fonde. Kým v minulosti nastával tento presun skokovo – 15 rokov pred penziou musela DSS presunúť všetky úspory okamžite z akciového do vyváženého fondu –, teraz je prelievanie peňazí postupné. Klient tak neutrpí prípadným zlým stavom trhov a garantovaný fond mu, naopak, udrží hodnotu úspor aj v prípade zlého vývoja akcií.

Čitájte viac.