Druhý pilier má význam. A sporitelia to vedia.

Druhý pilier má význam. A sporitelia to vedia.

Dátum publikácie: 12.02.2015
Zdroj: www.hnoline.sk
Autor: Beata Haramiová

Druhý pilier starobného dôchodkového sporenia dnes čelí ďalšiemu tlaku a znovu je spochybňovaný. Tak ako v minulosti, aj dnes sa tak deje pomocou neúplných informácií a zavádzajúcich tvrdení. A tak ako v minulosti, aj dnes sa treba spoľahnúť predovšetkým na múdrosť samotných sporiteľov, ktorí v systéme sú a ktorí vedia, prečo v ňom sú.

Dôchodky porastú

Nová vlna kritiky sa opiera najmä o argument, že prvé dôchodky z druhého piliera sú nízke. Nejde o žiadne fiasko. Prvé dôchodky sa týkajú necelej stovky sporiteľov, ktorí si sporili len prvých desať rokov. Dosiahli úroveň okolo 20 eur mesačne. A na tom nie je nič šokujúce.

Tento dôchodok z druhého piliera totiž predstavuje pri týchto sporiteľoch zhruba len 5 percent ich aktuálneho dôchodku, pričom zvyšných 95 percent dostávajú z prvého piliera. Tento pomer sa bude postupne meniť. S tým, ako budú do systému výplat prichádzať mladší sporitelia, teda takí, ktorí si v ňom budú sporiť dlhší čas. Dôchodky z druhého piliera tak budú prirodzene rásť.

Dnes počúvame, že druhý pilier je nevýhodný pre milión z jeho viac ako 1,5 milióna sporiteľov. Ako je možné niečo takéto tvrdiť dnes, v roku 2015? O čo sa pritom opierame? O skutočnosť, že necelá stovka prvých sporiteľov si za desať rokov nasporila sumu, ktorá im pridáva k aktuálnemu dôchodku zo Sociálnej poisťovne sumu zhruba 20 eur? To je veľmi slabý a navyše zavádzajúci argument.

Neisté štátne garancie

Povedať dnes mladému človeku, že druhý pilier je pre neho nevýhodný, pretože jeho súčasný aktuálny príjem je nízky, je neférové. Po prvé preto, že jeho súčasný nižší príjem sa počas jeho aktívneho života bude meniť a rásť. A po druhé preto, že práve tento mladý človek sa podľa takéhoto tvrdenia má spoliehať na dôchodok z prvého piliera, ktorý preňho má byť lepšou alternatívou.

Zamyslime sa. Aké dôchodky bude vyplácať prvý pilier o 15,20 alebo 30 rokov? Kto to dnes vie povedať? A o čo sa pri tom dá opierať? Povedať dnes mladému človeku, že si nemá najbližších 20 či 30 rokov sporiť na svoj dôchodok, je preto jednoducho nesprávne. A v zásade sa to týka aj starších sporiteľov. Pretože druhý pilier im peniaze sporí bez ohľadu na fakt, koľko rokov dnes majú.

Stále akoby sme zabúdali na fakt, že štát garantuje iba tie dôchodky, ktoré sú už dnes vyplácané. A do budúcnosti garantuje iba to, že ich bude vyplácať. Ale o ich výške v budúcnosti sa v garancii štátu nedočítate nič. Takáto garancia sa totiž nedá dať, pretože nikto nemôže vedieť, v akom stave bude prvý pilier po 10,20,30 a viac rokoch. Už dnes je pritom deficitný a štát ho musí dotovať z iných príjmov, čiže z daní.

Úspory sa zhodnocujú

Môžeme o tom iba špekulovať, pričom musíme brať do úvahy skutočnosť, že je tu čoraz menej aktívnych zamestnancov a čoraz viac dôchodcov. Tlak na prvý, priebežný systém sa bude zvyšovať. Práve preto bol zavedený druhý pilier a práve preto je pre svojich sporiteľov zárukou dôchodku v budúcnosti. Nepodlieha totiž demografii a závisí len od výšky úspor.

Navyše, prostriedky, ktoré sa kumulujú na súkromných účtoch v druhom pilieri, sa zhodnocujú. V našej DSS v roku 2014 v dlhopisovom garantovanom fonde na úrovni 3,74 percenta, v akciovom a zmiešanom fonde na úrovni zhruba 10 percent a v indexovom fonde na úrovni 16,4 percenta. Toto sa v prvom pilieri nedeje a nikdy diať nebude. Nehovoriac o možnosti dedenia nasporenej sumy počas prvých sedem rokov výplatydôchodku zo životnej poisťovne, ale aj o programovom výbere.

V zásade vždy platilo, platí a malo by platiť, že múdre vlády podporujú dôchodkové sporenie svojich občanov. Je to tá najrozumnejšia vec, ktorú dnes občania mysliaci na svoju budúcnosť môžu robiť.

A pravda je, že naši sporitelia to aj dobre vedia. Veríme, že aj teraz sarozhodnú správne a v druhom pilieri zostanú.

Čítajte viac.