Blahoslavení, ktorí Ficovi a Richterovi neverili

Dátum publikácie: 20.01.2016
Zdroj: www.komentare.sme.sk
Autor: Katarína Ragáčová

Keďže už aj minister práce Ján Richter priznáva, že 
Sociálna poisťovňa nebude mať o dvadsať rokov na to, aby 
vyplácala ak aj nie slušný, tak aspoň na prežitie dostatočný dôchodok, nemal by už naozaj nikto kašľať na to, ako sa darí jeho peniazom v druhom pilieri.

Teda, ak bol dostatočne rozumný a nepodľahol panike a antikampani, ktorú rozpútal pred rokom premiér Robert Fico s Richterom, za výdatnej pomoci práve Sociálnej poisťovne. Vďaka čomu sa podarilo presvedčiť o nevýhodnosti druhého piliera historicky najviac ľudí. A získať historicky najviac peňazí do Sociálnej poisťovne. Čo Ficovi pomohlo aj na to, aby zaplatil zopár opatrení zo sociálnych balíčkov. Ale to len na margo diskusie.

Dnes by mohlo sporiteľov – tých čo zostali alebo vlani do druhého piliera vstúpili – zaujímať, že dôchodkové správcovské spoločnosti práve v tomto čase posielajú ročné výpisy. Sporitelia by z nich mali vyčítať, koľko zarobili alebo možno aj prerobili.

Môžeme už teraz povedať, že absolútna väčšina sporiteľov si veľa nezarobila. Pred troma rokmi totiž zákonnou fintou pod rúškom ochrany sporiteľov poslal Fico všetkých „lenivcov“ do garantovaných fondov. A tie vlani zarábali najmenej. Iba jeden presiahol výnos nad jedným percentom. Jeden skončil dokonca v červených číslach.

Keďže rok 2015 bol turbulentný a veľmi bohatý aj na nepríjemné udalosti – kríza v Číne, grécke problémy, ale aj viacero teroristických útokov – párkrát sa svetové trhy otriasli v základoch. Takže ani výnosy neboli veľmi vysoké.

Najviac zarobili tí, ktorí boli ochotní riskovať. Tak ako po predošlé dva roky aj teraz najlepšie zarobili indexové fondy.V každom prípade sa môžete naštvať alebo potešiť, že ste zvolili alebo nezvolili správnu stratégiu.

Ak nejdete do dôchodku v najbližšom období, nemusíte sa ani predčasne tešiť, ale ani želieť. V čase, keď sa budete zberať do penzie, určite budete mať na svojom účte aspoň nejaké peniaze. Takúto istotu nemajú však tí, ktorí sa spoliehajú iba na štát.

Čítajte viac.