On-line rozhovor s predsedom predsedníctva ADSS Ing. Stanislavom Žofčákom29.1.2013

On-line rozhovor s predsedom predsedníctva ADSS Ing. Stanislavom Žofčákom29.1.2013

Mladí by mali v druhom pilieri riskovať

Dátum rozhovoru: 29.1.2013
Zdroj: www.hnonline.sk
Foto: www.hnonline.sk

 

Odpovedal predseda predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Stanislav Žofčák.

LLT
28.1.2013 10:31

 

Dobry den,

co by ste mi odporucali mam 30 rokov prijem cca 1000 eur v cistom, ktory fond je z dlohodobeho hladiska pre mna najvyhodnejsi?


29.1.2013 12:00

 

V prvom rade pozdravujem všetkých prítomných aj tých, ktorí poslali otázky vopred. Pokúsim sa byť stručný a výstižný. Každopádne prosím, aby ste si uvedomili, že neexistuje univerzálna rada pre všetkých. Každý by si však mal byť vedomý svojich zámerov a priorít vo vzťahu k svojej budúcnosti.
A teraz už konkrétne k „LLT“ - vek a výška Vášho príjmu hovorí, že 2.P je pre Vás vhodnou formou sporenia na dôchodok, budete si sporit dostatočne dlho a máte aj dobrú výšku príjmu. Dôležité je , aby ste sporili pravidelne, lebo pre výplatu z 2.P je dôležitá konečná nasporená suma. Čo sa týka fondov, odporúčam kombináciu garantovaného a niektorého negarantovaného u vašej DSS. Bez poznania Vášho konkrétneho sklonu k riziku, tj. schopnosti akceptovať aj výkyvy na trhu, ktoré sa prejavujú na hodnote dôchodkovej jednotky by som sa na Vašom mieste zamyslel nad negarantovaným fondom v objeme 20-40% z úspor. Ak sa tak rozhodnete, nezabudnite si pravidelne sledovať vývoj v negarantovanom fonde – ak sa vám nebude pozdávať, môžte úspory presunúť späť do garantovaného alebo k inému správcovi.

Jaro
28.1.2013 10:46

 

Dobry den,
zaujima ma najvyhodnejsi poskytovatel DDS co sa tyka vynosnosti v kombinacii s poplatkami. Da sa urobit nejaky rebricek?
dakujem


29.1.2013 12:02

 

Rebríček sa samozrejme urobiť dá, ale jeho vypovedacia schopnosť nebude taká aku očakávate. Hodnota a zhodnotenie majetku vo fondoch sa mení. Dokonca ani údaje z minulosti Vám toho veľa nenapovedia, nakoľko sa zmenil zákon a s tým aj podmienky na investovanie správcov. V súčasnosti si myslím, že buď sa rozhodnete už na základe dosiahnutých výsledkov – tie sú na stránke asociácie www.adss.sk druhá alternatíva je ešte počkať a vyhodnotiť činnosť Vášho správcu cca o tri mesiace , kedy sa by sa už mala ukázať jeho schopnosť využiť možnosti, ktoré zákon priniesol.

Jan
28.1.2013 11:07

 

Dobrý deň, otázka priamo k veci: Vek 49 rokov, v II. pilieri od začiatku, živnostník s mierne nadpriemerným príjmom a (klop-klop-klop) hádam s perspektívou príjmov až do "dôchodku". Nedbal by som mať veľký podiel v indexovom fonde, ale som v DSS, ktorá avizuje, že nebude mať indexový fond. Má ešte zmysel kvôli tomu meniť v tomto veku DSS alebo už sa na indexový fond vykašlať?


29.1.2013 12:07

 

Zdravím, Váš príjem vek a doba, po ktorú ste v 2.P Vám dáva dobrý predpoklad na nasporenie slušnej cieľovej sumy na výplatu z 2.P. Teší ma, že uvažujete aj nad alternatívou indexových fondov. Ak ste so svojim správcom spokojný, počkajte ako sa nakoniec s týmto typom fondu rozhodne. Ak ho zruší, určite sa nájde správca, ktorý vás so svojou ponukou osloví. Možnosť zmeny DSS nie je neobvyklý krok, môžte ho robiť raz ročne a táto možnosť je tu daná práve z obdobného dôvodu. Ak nie ste spokojný s existujúcou DSS vyhodnoťte si to a vyberte si ďalšiu. Iba upozorňujem, že častá zmena nemusí byť najvhodnejší krok.

anonym
28.1.2013 12:37

 

Môžete povedať, ako sa bude vyplácať dôchodok z II.piliera? Je pravda, že akonáhle zoberiem prvý dôchodok z II.piliera, tak už dedičia nedostanú nič a všetky peniaze zostanú životnej poistovni, ktorej pri odchode do dôchodku musím odovzdať nasporené peniaze v II.pilieri. Prosím jasnú odpoveď. Ďakujem Jozef


29.1.2013 12:10

 

Presná forma a spôsob výplaty dôchodkov nie sú ešte známe. Práve sa nich pracuje. Pravdou je, že súčasná právna úprava hovorí, že ak sporiteľ zomrie pred zakúpením anuity, určený dedič úspory zdedí. Akonáhle však sporiteľ dostane čo i len prvý dôchodok, zvyšok je výnosom poisťovne, ktorá znáša riziko dožitia u všetkých sporiteľov a takéto sumy potom slúžia na ich pokrytie ostatných dôchodkov.

anonym
28.1.2013 12:43

Podľa čoho si mám vybrať fond, keď je vo výnosoch veľmi malý rozdiel?


29.1.2013 12:12

 

V tomto momente by ste si fond asi mali vyberať podľa dosiahnutých výnosov, ktoré ale nie sú garanciou do budúcnosti a podľa osobného vzťahu ku jednotlivým správcom. Ak by sa vám spôsob ich spravovania v budúcnosti nepáčil, môžete správcu vymeniť.

anonym
28.1.2013 12:44

Dobrý deň, mám 27 rokov. Akú stratégiu sa mi oplatí uplatniť v prípade akciového, zmiešaného ...fondu?


29.1.2013 12:15

 

Zdravím. Položili ste jednoduchú otázku, na ktorú je ale zložitá odpoveď . Vzhľadom na váš vek asi ešte nemáte nasporenú veľkú sumu – ak vôbec nejakú. Každopádne, práve s ohľadom na tieto skutočnosti by som zvolil vo vašom prípade pomerne vysoký podiel v negarantovanom fonde. Dôvod je ten, že i v prípade výkyvov na trhu je dostatok času tieto výkyvy do odchodu na dôchodok vyrovnať. Taktiež by ste v budúcnosti mali sledovať vývoj v negarantovanom fonde a prípadne zmeniť pomer medzi týmito dvomi fondmi. Zmena pomeru medzi garantovaným a negarantovaným fondom, resp. zmena dôchodkového fondu je bezplatná bez ohľadu na frekvenciu zmeny. Častá zmena nemusí byť však najvhodnejší krok.

pj
28.1.2013 13:20

 

Dobry den, som na predlzenej Rd z dietatom, 34 rokov. Popritomzarabam na dohodu cca 450 mesacne v hrubom. Neviem ci nezostanem aj na opatrovatelskom prispevku kvoli zdravotnemu stavu dietata, to znamena ze ani neviem ci sa v buducnosti vratim do prace na plny uvazok. V 2. pilieri som od jeho vzniku t.j. cca 8 rokov. Vzhladom na nasu aktualnu situaciu sa neviem rozhodnut ci vystupit alebo zostat. Dohoda o pc by mala trvat dlhodobejsie, je na neurcity cas. Vystupit'ci nie ? Dakujem za radu


29.1.2013 12:21

 

Od 1.1.2013 sa zaviedli nové odvody aj pre zamestnancov pracujúcich na dohody, t.j. aj z odvodov týkajúcich sa Vašej dohody sa Vám budú pripisovať na Váš osobný dôchodkový účet príspevky. Vzhľadom na situáciu, ktorú opisujete, keď ešte neviete či budete v budúcnosti pracovať na plný úväzok je na individuálnom zvážení, či v II. pilieri zotrvať alebo z neho vystúpiť. Na jednej strane sú peniaze na osobnom dôchodkovom účte Vašim majetkom, no na druhej strane vzhľadom na výšku odmeny, ktorú dostávate a situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzate je tu významný predpoklad, že na vašom osobnom dôchodkovom účte nebude dostatok úspor, s ktorými môžete na dôchodku počítať.

Sobansky
28.1.2013 13:48

 

Dobrý deň,
Mám 30 rokov, hrubý príjem 920 € a uvažujem nad vstupom do druhého piliera. Môžete mi prosím poradiť, či sa mi to oplatí a ako by som si mal nastaviť odvody do 2. piliera za týchto okolností? Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď.


29.1.2013 12:25

Dobrý deň. Vek a príjem máte pre 2.P vyhovujúci. Otázkou ostáva zachovanie týchto hlavných parametrov do budúcnosti. Pri pravidelnom sporení by ste si mohli nasporiť zjednodušenou matematikou cca 14 tis. eur (32 rokov x 12 mesiacov x 920 x4%)- abstrahujem od zhodnotenia, zmeny príjmu a výšky odvodov. Pre potenciál zvýšenia úspor by som zvážoval vložiť časť úspor aj do niektorého negarantovaného fondu. Pomer medzi garantovaným a negarantovaným fondom závisí od vášho sklonu k riziku, tj. schopnosti akceptovať aj výkyvy na trhu. Každopádne, vždy si ten pomer viete aktuálne prenastaviť. Navyše, v prípade, ak vám to situácia umožní, môžete využiť aj neobmedzenú výšku dobrovoľných príspevkov, ktoré sú navyše oslobodené od dane do výšky 2% daňového základu. Len pre ilustráciu použijem ten vyššie uvedený výpočet pri dobrovoľnom príspevku plus 2%. Nasporená suma by bola už 21 tis. eur. Slušný rozdiel.

Magdalena Bartova
28.1.2013 14:47

 

Dobry den,vo februari toho roku budem mat 57 rokov,som sporitolom v druhom pilieri od zaciatku . Oplati sa mi zostat alebo bude pre mna vyhodnejsie vystupit . Ake su moje moznosti keby som ostala a nahodou by som musela ist do predcasneho dochodku . Moja mzda je za posledne 4 roky cca v priemere 1400 EUR brutto.
Dakujem
s pozdravom
M.Bartova


29.1.2013 12:29

 

Dobrý deň, s ohľadom na vek a dobu sporenia ste na hranici efektívnosti sporenia. Ak navyše zvažujete odchod do predčasného dôchodku, musíte si uvedomiť, že pre výplatu z druhého piliera musíte mať splnenú podmienku 10 rokov sporenia. Ak ju nebudete plniť, budete si ešte aj počas poberania dôchodku musieť doplácať do druhého piliera tak, aby vám vznikol nárok na jeho výplatu. Odporúčam vám navštíviť správcovskú spoločnosť, kde si sporíte, aby vám skúsili variantne vypočítať, koľko by ste poberali z druhého piliera a ako dlho by ste si museli počas predčasného dôchodku doplácať, aby vám vznikol nárok na výplatu z druhého piliera. Porovnajte si to aj s dôchodkom, ktorý by ste dostávali, ak by ste boli len v Sociálnej poisťovni.

jikookij
28.1.2013 14:51

 

Dobrý deň p. Žofčák,
moje súčasné skúsenosti s II. pilierom sú také, že vložené peniaze sa znehodnocujú. Teraz ma nezaujímajú žiadne iné výhody, či nevýhody pilierov a chcel by som len vedieť, či odporúčate II. pilier ako ten, ktorý prinesie v budúcnosti vyššie dôchodky, kvôli poklesu tých z I. piliera v dôsledku demografickej krízy. Teda či znehodnotenie v II. pilieri bude vyššie, alebo nižšie ako v prvom. A či je to len váš názor, alebo je podložený nejakou kvalitnou analýzou. V takom prípade by som rád vedel akou. Ďakujem.


29.1.2013 12:33

 

dobrý deň. v prvom rade by som rád upresnil a zdôraznil, že v 2.P nedochádza k znehodnoteniu. Stačí sa pozrieť do tabuliek výnosnosti jednotlivých fondov. Predchádzajúce poklesy neboli spôsobené chybou správcov, ale situácie na trhu – čo je normálna situácia, ako aj častými zmenami zákona. Každopádne sa plusové zhodnotenie dá ľahko preukázať na štatistikách DSS. Žiadny fond od svojho vzniku doposiaľ nie je v strate. Naopak posledné mesiace ukazujú, že ak sú možnosti a vhodné okolnosti, tak sa dá dosiahnuť zaujímavý výnos (skúste www.adss.sk – výnosy za posledný rok). Čo sa týka odporúčania 2.P – ak zostane zachovaný aspoň existujúci stav je veľmi pravdepodobné, že dôchodkové fondy budú dobrou alternatívou k I. pilieru. Osobne nepredpokladám, vzhľadom na existujúce nastavenie I. piliera, že by sa dôchodky mohli nejako výraznejšie zvyšovať – nominálne pravdepodobne áno, ale o reálnom vo vzťahu k inflácii,o tom nie som presvedčený. Ten schodok tam je a vzhľadom na demografiu bude rásť. Otázkou ostáva, ako sa táto a budúce vlády k riešeniu tohto problému postavia.

Daniel
28.1.2013 14:53

 

Dobrý deň, rád by som sa spýtal, či sa mi oplatí ako SZČO zostať v v II.pilieri, keď platím odvody z min. mzdy, teda nemám príjem nad 700,-€ v hrubom (čo je vraj hranica, "nad ktorú" sa mi oplatí šetriť v II.pil. Mám 35 rokov, takže sporil by som dostatočne dlho, ale neviem predvídať, kedy sa mi zvýši príjem nad hranicu, kedy sa mi II.pilier oplatí.
pochopil som správne, že je lepšie teraz vystúpiť a čím skôr si zaobstarať nejaké životné poistenie a šetriť si týmto na dôchodok?
Ďakujem.


29.1.2013 12:38

 

Dobrý deň. Nie je celkom presné konštatovanie, či sa vám oplatí sporiť pod určitú hranicu. Lepšie by bolo zamyslieť sa, aký príjem chcete mať na dôchodku, a či sa v tomto chcete spoľahnúť len na štát. Predpokladaná doba vášho odchodu do dôchodku je tak ďaleko, že pri štandardnom striedaní sa vlád na Slovensku ich zažijete ešte šesť. Ani zo sklenenej gule sa nedá vyčítať, ako sa bude vyvíjať ekonomika a teda tvoriť zdroje na dôchodky. Chcel som tým v podstate povedať: dobre je zamyslieť sa nad výškou odvodov a nad dôchodkom, i keď je pre vás ešte ďaleko, a nad tým, či sa chcete spoliehať na seba alebo na neistú budúcnosť.

edo
28.1.2013 16:36

 

dobrý deň!
sporím si na dôchodok v 2 pilieri ale chcel by som prestúpiť z jednej dss-ky do inej dss-ky.dá sa to?aj áno,aký postup je pri prestupe?presunú sa tam aj všetky moje nasporené peniaze?
ďakujem za odpoveď!


29.1.2013 12:39

 

Možnosť zmeny DSS nie je neobvyklý krok, môžete ho robiť raz ročne bezplatne, pri častejších zmenách si Sociálna poisťovňa účtuje za vystavenie akceptačného listu poplatok vo výške 16 EUR. Pri zmene DSS je potrebné k zmluve o dôchodkovom sporení uzatvorenej s novou DSS priložiť akceptačný list. Akceptačný list Vám vystaví pobočka Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska. Preto, ak nie ste spokojný s existujúcou DSS, vyhodnoťte si ostatné a vyberte si ďalšiu. Iba upozorňujem, že častá zmena nemusí byť najvhodnejší krok.

Irina
28.1.2013 16:39

Som 29 ročná cudzinka (z tzv. tretej krajiny) s trvalým pobytom a zamestnaním na Slovensku. Ako je to s mojim vstupom do 2. pilieru? Môžem či musím vstúpiť do 2. piliera a čo som povinná pre to urobiť?


29.1.2013 12:44

 

Všetko závisí od Vášho zamestnania, konkrétne od kedy ste zamestnaná. Ak pracujete už dlhodobejšie môžete vstúpiť už iba do konca januára , počas otvorenia II. piliera. Ak ste sa prvý krát zamestnali v priebehu minulého roka (od 1.4. do 31.12.2012) vzťahuje sa na Vás povinný vstup do II. Piliera, t.j. ak ste si aj sama nevybrala DSS, tak Vám bude Sociálnou poisťovňou pridelená. Ak chcete vstúpiť dobrovoľne, je potrebné si vybrať jednu z DSS-iek a následne s ňou podpísať zmluvu o dôchodkovom sporení.

rado
28.1.2013 16:59

Dobry den,
aky je Vas nazor na indexovy fond. Myslite ze odola tlaku DSS a bude existovat dlhodobejsie?


29.1.2013 12:46

 

Indexový fond je vhodnou alternatívou a doplnením portfólia dôchodkových fondov. Nepodlieha tlaku DSS ale faktu, že 2/3 všetkých sporiteľov sú sporitelia s konzervatívnym vzťahom k riziku. Viac svetla do tejto problematiky vnesú práve sporitelia v najbližších dvoch mesiacoch, kedy budú musieť vyjadriť, či už aktívne alebo pasívne svoj vzťah k investovaniu v negarantovaných fondoch, a teda aj v indexovom.

Ján
28.1.2013 18:45

 

1. ktorý fond mal v roku 2012 percentuálne najvyšší výnos - uveďte to prosím aj podľa jednotlivých správcovských spoločností.
2. som v 2. pilieri a pokiaľ mi je známe z môjho zárobku boli (až do minuloročnej zmeny) odvody aj do 1. piliera v pomere 50:50 (po 9%). Domnievam sa, že pri odchode do dôchodku mi bude vypočítaný a priznaný dôchodok (pomerná časť) aj z 1. piliera , ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, alebo to tak neplatí?


29.1.2013 12:48

 

1. Rebríček výkonnosti dôchodkových fondov sa samozrejme urobiť dá, ale jeho vypovedacia schopnosť nebude taká aku očakávate. Hodnota a zhodnotenie majetku vo fondoch sa priebežne mení. Dokonca ani údaje z minulosti Vám toho veľa nenapovedia, nakoľko sa zmenil zákon a s tým aj podmienky na investovanie správcov. Prehľad výkonnosti jednotlivých dôchodkových fondov nájdete na www.adss.sk, pričom tieto údaje sú aktualizované na týždennej báze.
2. Po dovŕšení dôchodkového veku a splnení podmienok na priznanie dôchodku budete poberať dôchodok z dvoch zdrojov, tj. aj z I. piliera, aj z II. piliera. Mechanizmus výpočtu určí novela zákona, ktorá sa pripravuje.

Lenka
28.1.2013 19:08

 

Svoje úspory v II.pilieri mám momentálne v negarantovanom fonde. Momentálne neplánujem presun prostriedkov do garantovaného fondu. Chcem sa preto opýtať či bude možné presunúť úspory do garantovaného fondu aj v budúcnosti? Ako často, v akom časovom intervale? Ďakujem.


29.1.2013 12:49

 

Tak, ako už odznelo v odpovediach vyššie, prestupovať medzi jednotlivými dôchodkovými fondmi vrámci jednej DSS je možné kedykoľvek bez časového obmedzenia a v ľubovolnej frekvencii. Častá zmena však nemusí byť najvhodnejší krok.

Luba
28.1.2013 20:23

Mám 33 rokov a desať rokov som bola na materskej dovolenke. Je pre mňa výhodné zostať v 2.pilieri?


29.1.2013 12:51

 

V II. pilieri si každý sporí sám pre seba na svoj dôchodok. Aj preto je sporenie na svoj dôchodok prostredníctvom II. piliera zodpovedným krokom. Ak ste počas materskej dovolenky vstúpili do II. piliera a zároveň sa včas zaregistrovali aj v Sociálnej poisťovni, aj počas materskej dovolenky Vám boli pripisované príspevky v II. pilieri. V súčasnosti po nástupe do zamestnania je pre Vás sporenie v II. pilieri určite výhodne.

Jozef
28.1.2013 21:25

 

Dobrý deň ja som v druhom pilieri, mám aj doplnkové dôchodkové sporenie mám 26 rokov a chcem sa opýtať či má zmysel tam ostať keď zatiaľ zarábam v čistom od 470 až 500 eur mám vysokoškolský titul druhého stupňa takže časom sa možno podarí nájsť aj lepšiu platenú prácu. Keď má zmysel zostať tak čo môžem urobiť aby som najviac profitoval z neskôr 2. pilieri ?


29.1.2013 12:52

 

Sporenie v II. pilieri je pre Vás samozrejme výhodné. Sporíte si sám pre seba, na svoj dôchodok. Možnosťou výberu dôchodkového fondu si viete stanoviť stratégiu, akou sa budú zhodnocovať peňažné prostriedky na Vašom osobnom dôchodkovom účte. Závisí to teda od Vášho vzťahu k riziku. Každopádne sa v súčasnosti pre Vás javí ako najvýhodnejšie sporiť si v negarantovanom fonde.

A.Barta
29.1.2013 08:32

 

Ddobry den,

Mam 60 rokov, som sporitelom v II.pilieri od maja 2005, do dochodku pojdem v januari 2015. Aku minimalnu sumu musim mat nasporenu aby som mohol dostat/ zakupit dozivotnu rentu, resp. rentu s programovym vyberom. Prosim o konkretnu sumu.

Dakujem


29.1.2013 12:53

 

Vzhľadom na to, že ešte nie je známa tzv. anuitná novela zákona , ktorá bude riešiť výpočet výšky dôchodku z 2.P, nevie vám na túto otázku zatiaľ nikto odpovedať. Malo by to byť známe zhruba v polovici budúceho roka.

Peter
29.1.2013 09:03

 

Dobrý deň, mňa by zaujímalo či ma vôbec zmyslel rozširovať svoju investíciu do 2 piliera o 2% z čistej mzdy, keď vsetci vidíme, aký je tam stav a výsledky hovoria, že si vlastné peniaze viem zhodnotiť aj lepšie.


29.1.2013 12:54

Je to na vašom rozhodnutí. Ak tvrdíte, že to viete lepšie, tak to môžte skúsiť. Možností je niekoľko.

Štefan
29.1.2013 10:01

 

Dobrý deň, do dôchodku mám síce ešte ďaleko, ale zaujímalo by ma aké sú v súčasnosti možnosti čerpania nasporených peňazí v prípade dovŕšenia dôchodkového veku.

Ak je medzi nimi aj možnosť poberať mesačné dávky, tak moja druhá otázka by smerovala k tomu, čo by sa stalo s nasporenou sumou, ktorá by nebola vyplatená celá, ale len čiastočne. Napr. v prípade úmrtia po 1 mesiaci od čerpania dôchodku. Prosím berte to len ilustračne, ale môže nastať aj takáto situácia.

A posledná, ako je to s dedením nasporených peňazí v prípade nedožitia sa dôchodkového veku?

Za aj čiastočné zodpovedanie otázok vopred ďakujem.


29.1.2013 12:55

 

Zatiaľ je k dispozícii kombinácia obidvoch možností, ale ako som už uviedol pripravuje sa novela zákona, ktorá bude komplexne riešiť spôsob výpočtu a výplaty dôchodkov z druhého piliera. Čo sa týka dedenia, tak dediť sa dajú len úspory do doby zakúpenia anuity, teda do doby výplaty prvého dôchodku. Potom už nie. Riešil som to aj v niektorej predchádzajúcej odpovedi.

Martin
29.1.2013 10:17

Dobrý deň prajem chcem sa opýtať ohľadom ii. piliera či ostať v ňom mám 46 rokov.?


29.1.2013 12:56

Dobrý deň. To záleží od toho, či si už teraz pravidelene sporíte a koľko máte nasporené. Vzhľadom na váš vek a pri splnení predchádzajúcich podmienok vám odporúčam zostať.

Fero
29.1.2013 10:49

 

Prečo vlastne štát násilne mení fondy aj pre klientov, ktorý napríklad prešli do indexových fondov ? Veď už tým aktívne potvrdili akceptáciu rizika.
Aký zmysel má vypisovanie DSS-ke, že chcem zostať v negarantovanom fonde ? Nestačí si po automatickej zmene fondu opätovne požiadať o zmenu fondu na negarantovaný ?
Čo si má občan myslieť o tých neustálych zmenách dôchodkového systému, je to dosť amatérsky prístup zo strany vládnej moci.


29.1.2013 12:58

 

Dobrá otázka. Súhlasím s vami - ak sa sporiteľ už raz aktívne rozhodol, tak aj mne pripadá zbytočné to opakovať. Samozrejme že stačí opätovne požiadať o preradenie do negarantovaného fondu, ale tu ide o to, že je to úkon navyše pre DSS-ku, lebo musí sporiteľa previesť do garantovaného a následne, keď pošlete žiadosť o presun do negarantovaného, tak to musíme urobiť zase. Ak dovolíte, k politike sa nebudem vyjadrovať.

Jana
29.1.2013 12:01

 

Dobrý deň,
od roku 2006 som v 2. pilieri a momentálne som na materskej dovolenke a ešte plánujem byť. Nechcem vystúpiť z 2. piliera - robím dobre? Ja si myslím že áno. Prípadne sú nejaké skutočnosti ktoré mám sledovať počas poberania rodičovského príspevku? V sociálnej poisťovni som všetko potrebné nahlásila. Ďakujem.


29.1.2013 12:58

Dobrý deň. Neuvádzate ani vek , ani príjem, ale keďže ste na materskej dovolenke a predpokladaná doba sporenia bude viac ako 10 rokov, odporúčam vám v 2.P zostať.

Maxima
29.1.2013 12:11

 

Dobry den ,
mam 57 rokov v druhom piliery som od zaciatku. Zarabam cca 1500 EUR brutto , posledne 4 roky . Mam zostat v druhom pilieri. Do dochodku mam este 4 roky .
Dakujem


29.1.2013 12:59

 

vzhľadom na váš vek a predpokladanú nasporenú sumu vám odporúčam zostať v 2.P – významnou udalosťou, ktorá by to mohla narušiť - čo dúfam nenastane - je prípadný predčasný odchod do dôchodku alebo nemoc.

Andrej
29.1.2013 12:31

 

Mam 60 rokov, o 2 roky splnim podmienku sporenia 10 rokov, aku minimalnu sumu musim mat nasetrenu v II.pilieri, aby som mohol dostat dozivotnu rentu, resp. programovy vyber s rentou. Prosim konkretnu sumu.

Dakujem


29.1.2013 13:02

 

Vzhľadom na to, že ešte nie je známa tzv. anuitná novela zákona , ktorá bude riešiť výpočet výšky dôchodku z 2.P, nevie vám na túto otázku zatiaľ nikto odpovedať. Malo by to byť známe zhruba v polovici budúceho roka.

Keďže čas na náš rozhovor uplynul, ďakujem všetkým, ktorí poslali otázky. Ak by ste mali záujem o doplnenie alebo ďalšie otázky, môžete ma kontaktovať prostredníctvom webovej stránky našej spoločnosti www.dsspabk.sk alebo webu asociácie www.adss.sk.
Pekný deň všetkým