Stabilný dôchodkový systém? Smer sa chce s opozíciou dohodnúť na ústavnom zákone

Stabilný dôchodkový systém? Smer sa chce s opozíciou dohodnúť na ústavnom zákone

Dátum: 28.2.2013
Zdroj: www.aktualne.sk
Autor: Stanislava Luppová

 

BRATISLAVA - Dosť bolo neustálych zmien v druhom pilieri, ktoré vnášajú do systému neistotu, zhodne sa na tom vládny Smer-SD s opozíciou. Práve preto chcú druhý pilier zviazať ústavným zákonom. Výška príspevku do systému by sa mala postupne zvyšovať, odvíjať sa má od toho, ako sa darí krajine hospodáriť.

Predstava Smeru-SD je, aby v ústavnom zákone o druhom pilieri bolo zakotvené napríklad postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, ale aj nová valorizácia dôchodkov.

Naviazanie na ekonomiku

No podľa štátneho tajomníka Jozefa Buriana by malo byť v zákone zakotvené aj postupné zvyšovanie príspevku do druhého piliera. Za predpokladu, že štát bude držať deficit a dlh pod kontrolou.

Zákon by mal byť prepojený s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. Ak sa dlh a deficit, ktorý je definovaný Paktom stability a rastu, bude plniť, je tu predpoklad postupného zvyšovania druhého piliera,“ vyhlásil Burian na stretnutí Inštitútu hospodárskej politiky o druhom pilieri.

Takéto pravidlo by mohlo na Slovensku platiť aj v prípade, ak by sa vláde nepodarilo s opozíciou dohodnúť na ústavnom zákone, povedal Burian pre Aktuálne.sk. Potom by sa ministerstvo podľa Buriana pokúsilo zmenu presadiť v jednom balíku spolu s anuitnou novelou. Tá by mala byť predstavená do konca tohto roka.

Do detailov sa nepôjde

Vláda postupným zvyšovaním príspevku tak nadväzuje na pozmeňujúci návrh poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka, ktorému sa v poslednej dôchodkovej novele podarilo presadiť, aby sa štyri percentá, ktoré si dnes sporitelia odvádzajú na súkromné penzijné účty, začali od roku 2017 postupne zvyšovať. V roku 2024 by si mali Slováci odkladať do druhého piliera šesť percent zo mzdy.

Kaník si myslí, že jeho návrh by mal byť preklopený aj do ústavného zákona. O tom, ako by mal ústavný zákon vyzerať, hovorí opatrne. „Bude nevyhnutná istá miera kompromisu. Ústavný zákon by sme nevytvorili, ak budeme hovoriť, ako si to predstavujeme, každý si potom vytvorí pozície, na ktorých sa zahrabe,“ vysvetlil opozičný poslanec. S Burianom sa zhodnú na tom, že ústavný zákon by nemal ísť do prílišných detailov, na to by mali slúžiť „obyčajné“ zákony.

Strana Most-Híd žiada, aby sa popri tvorení ústavného zákona hovorilo aj o tom, ako bude vyzerať anuita, teda samotné vyplácanie peňazí z druhého piliera. Dohoda o zakotvení pravidiel pre súkromné penzie do ústavy sa môžu rodiť ťažko. „Bude ťažké sa dohodnúť na všetkom. Nerobme si ilúziu, že všetky strany budú súhlasiť so zakonzervovaním systému,“ povedal podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna.

Demografia nepustí

Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied považuje návrh za hlas zdravého rozumu.

„Treba oceniť, že politici zistili, že dôchodkový systém je jedna zo základných sociálnych služieb, ktorý štát poskytuje. A dôchodkový systém nemôže negovať alebo zabúdať na aktuálne trendy v demografickom a ekonomickom vývoji. Tieto trendy by mali byť premietnuté aj do navrhovaného ústavného zákona,“ hovorí Baláž.

Ústavný zákon si želajú aj samotné DSS-ky. „Iniciatívu vítame, chceme, aby sa vniesla stabilita do systému,“ dodal šéf Allianz – Slovenskej DSS Jozef Paška.