On-line rozhovor s predsedom predsedníctva ADSS Ing. Stanislavom Žofčákom 22.8.2012

On-line rozhovor s predsedom predsedníctva ADSS Ing. Stanislavom Žofčákom 22.8.2012

Sporíte si v 2. pilieri? Aké zmeny budú od septembra platiť? Ako to ovplyvní váš budúci dôchodok?

Dátum rozhovoru: 22.08.2012
Zdroj: www.hnonline.sk
Foto: www.hnonline.sk

Odpovedal predseda predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Stanislav Žofčák.

Otázky už nemožno pridávať. Rozhovor bol uzavretý.

 

Otázku položil: Zuzka (20.8. 15:46)

Ocenila by som Váš názor ohľadom zotrvania v II. pilier. Do II. piliera som vstúpila v r. 2006, tento rok som dovŕšila 50 rokov a môj hrubý príjem je cca 1000 €. Vzhľadom na prebiehajúce zmeny v II. pilieri mám dilemu ohľadom zotrvania v tomto pilieri. Keďže príspevky, ktoré sú mi odvádzané na môj dôchodkový účet, budú od januára 2013 nižšie o polovicu a do tohto piliera budem prispievať už len cca 13 rokov (za predpokladu, že budem zamestnaná), uvažujem nad vystúpením z tohto piliera. Prognostici väčšinou hovoria, že tento pilier sa oplatí mladším ľuďom a ľuďom zarábajúcim viac ako 700 €. Môj zárobok je v súčasnosti viac ako táto hranica, ale keďže mám 50 rokov, do systému budem odvádzať už len asi 13 rokov. Vzhľadom na prebiehajúcu krízu sú príspevky zhodnocované menej, čo určite ešte nejaký ten rok potrvá (nikto nevie, kedy kríza skončí). Ďalším rizikom je, že nikto mi nezaručí, či budem do dosiahnutia dôchodkového veku stále zamestnaná. Keďže bude teraz II. pilier otvorený, uvažujem nad možnosťou vystúpenia. Pri rozhodovaní by pomohla aj „anuitná novela“, ale neviem, či bude prijatá ešte do konca januára 2013, kedy bude pilier znova zatvorený. Je tiež otázne, či ešte niekedy v budúcnosti, bude pilier znova otvorený, či bude ešte možnosť vystúpiť.

Čo sa týka I. piliera – Sociálna poisťovňa, tu tiež nie je situácia veľmi optimistická. Nikto nevie, aké budú finančné prostriedky na vyplácanie dôchodkov o 13 rokov a ako bude nastavený výpočet. Už teraz je pri výpočte zvýšená solidarita.
Budem rada, keď mi napíšete Váš názor na moju situáciu ohľadom zotrvania v II. pilieri, za čo Vám už vopred ďakujem.
Čitateľka Zuzana

Odpovedá:

(12:02)

Príjemný dobrý deň všetkým prítomným.
Ďakujem za obsahovo pomerne obsiahlu otázku. V prvom rade - a platí to vo všeobecnosti - by som rád zdôraznil, že sporiť sa oplatí každému, v každom veku a z akejkoľvek mzdy. Uvádzate aj často spomínanú suma 700€ ako nejakú pomyselnú hranica sporenia. Suma okolo 700-800€ je podľa mojich výpočtov, nazvem to prijateľná hranica, pre uchovanie súčasného priemerného dôchodku aj v budúcnosti. Nie je to teda hranica ktorá by mala rozdeľovať sporiteľov do pilierov. Dôležité je sporiť si pravidelne a čo najdlhšie. Iba vtedy je predpoklad dostatočne nasporenej sumy, z ktorej sa bude neskôr vyplácať dôchodok. A ešte trochu konkrétnejšie k otázke:
Do dôchodku máte minimálne 13 rokov, čo je dosť dlhá doba na to, aby úspory rastli aj napriek zníženému percentu odvodov. Vďaka investovaniu je tu aj predpoklad zhodnocovania. Ak si sporíte pre seba a na svoj účet, podľa platného zákona si viete každý týždeň overiť aká je výška Vašich úspor. To v prvom pielieri nemáte možnosť. Novela zákona zavádza navyše možnosť dobrovoľného príspevku, ktorý je do výšky dvoch percent daňového základu oslobodený od dane.
Čo sa týka krízy: nie je to izolovaný jav, takže má dopad aj na verejné financie. Len zjednodušene na ilustráciu: ak je kríza, je menej zamestnaných, menej odvodov z daní, menej nákupov a odvodov z DPH atď. Potom aj zdroje na výplatu z prvého piliera sú menšie a nerastú ako inflácia. Čo je aj dnes vidieť v deficite Sociálnej poisťovne. Veľku rolu zohráva aj vývoj populácie, tj. počtu novonarodených a následne pracujúcich osôb.
Prestúpenie do prvého piliera inými slovami znamená, že sporiteľ z druhého piliera prevedie svoje vlastné peniaze na osobnom účte na účet Sociálnej poisťovne, kde sa stanú anonymnými a solidárnymi s peniazmi ostatných, ktorí nie sú v druhom pilieri. Prestupom do prvého piliera sa vystavujete situácii, keď sa v budúcnosti budete musieť spoliehať výlučne na štát.
Preto je sporenie v druhom pilieri pre Vás ako ekonomicky aktívneho sporiteľa rozhodne výhodné. Sporiť si na dôchodok je zodpovedné. Spôsob výpočtu a výplaty dôchodkov má riešiť tzv.“ anuitná novela“. Podľa vyjadrenie štátneho tajomníka MPSVaR by mala byť na programe začiatkom budúceho roka.

 

Otázku položil: olga (20.8. 16:56)

Dobry den, v pripade, ak sa rozhodnem po otvoreni II. piliera z neho vystupit bude mi vyplatena nasporena ciastka, resp. jej podiel, alebo sa cela sume prevedie socialnej poistovne?
Dakujem.

Odpovedá:

(12:05)

Ak sa sporiteľ rozhodne vystúpiť z II. piliera všetky nasporené prostriedky sa v aktuálnej hodnote presunú do Sociálnej poisťovne a prestávajú byť jeho majetkom.

 

Otázku položil: Gabriel (20.8. 17:06)

Dobrý deň -nebojte sa zostávame+ ešte nie je všetkým dňom koniec a život je neustále v pohye -to čo platí dnes nemusí v budúcnosti záleží hlavne len na nás občanoch-aspom zatiaľ pokiať nezvíťazí PUTINOVSKO TOTALITNÝ REŽIM.Otázka stále sa hovorí o rôznych fondoch a chcel by som aby ste vysvetrlili jednoducho napr. ako si môžem dať 50% svojich investícií do garantovaného a 50% do negarantovaného /indexového ?/ fondu.Pretože sa stále v novinách hovorí len o týchto 2 a tento celkom realny model sa nespomína a hlavne nehovorí čo konkrétne sa má urobiť ? kam zatelefonovať ? akebo príde z DSS ponuka s vratnou obálkou?alebo sa treba postaviť do radu niekde ako pred TUZEX? skrátka ako ,ale konkrétne..........

Odpovedá:

(12:12)

Dobrý deň, už v súčasnosti si môžete sporiť súčasne v dvoch dôchodkových fondoch (i keď ich správcovská spoločnosť môže zriadiť viac). Jeden z fondov musí byť garantovaný. Za účelom zmeny musíte kontaktovať svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť, najlepšie ak navštívite jej kontaktné miesto, kde spravidla jednoduchou žiadosťou o zmenu zrealizujete zmenu dôchodkových fondov a spôsobu sporenia. Pomer prostriedkov medzi fondami môže byť ľubovoľný, ale po dosiahnutí 50 rokov musí mať sporiteľ minimálne 10% v garantovanom fonde a tento pomer sa každým rokom mení v prospech garantovaného fondu o 10%. Ak by išlo konkrétne o našu DSS Poštovej banky, tak je potrebné navštíviť kontaktné miesto (pobočky Poštovej banky alebo vybrané pobočky Slovenskej pošty) a tu prostredníctvom tlačiva zrealizovať žiadosť o zmenu dôchodkových fondov a spôsobu sporenia alebo poslať úradne overenú (notár alebo matrika) žiadosť o zmenu do sídla spoločnosti.

 

Otázku položil: peter (20.8. 17:06)

dodry den, mate aviza od DSS, ci ponechaju v portfoliu indexovy fond? Dakujem.

Odpovedá:

(12:15)

Z informácii, ktoré mám k dispozícii je názor na ponechanie indexového fondu v súčasnej podobe rôzny. Od ponechania, cez jeho zmenu na aktívne riadený fond až po jeho zrušenie. Každý správca určite vo vhodnú chvíľu oznámi svoje rozhodnutie. Naša spoločnosť sa prikláňa k zachovaniu indexového fondu, ale formou aktívneho riadenia portfólia.

 

Otázku položil: Fero (20.8. 23:00)

Dobry den,
ako bude vlastne realizovana dobrovolna platba 2%? Ako bude ta suma vlastne uhradzana ? Je to potrebne nahlasit zamestnavatelovi, socialnej poistovni alebo DSS? Bude mozne tu sumu lubovolne menit kazdy mesiac ?
Je to vobec mozne stuhnut, ak zmeny platia uz od septembra ?
Dakujem.

Odpovedá:

(12:22)

Pravidelnosť dobrovoľných príspevkov, ani ich výška nie je nijako obmedzená, t.j. na osobný dôchodkový účet si budete môcť posielať peniaze pravidelne i nepravidelne v akejkoľvek sume. Treba však brať ohľad na to, že dobrovoľné príspevky budú daňovo odpočítateľné iba do výšky 2% z ročného daňového základu. Spôsob úhrady je ľubovoľný, môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom na zrážkach zo mzdy alebo si môžete príspevky posielať samostatne priamo do DSS. Osobne preferujem druhý spôsob, kde máte prehľad o tom koľko peňazí a kedy ste poslali. Dôležité je dohodnúť si so svojim správcom jednoznačný variabilný symbol platby, aby Vaše peniaze „nestáli“ na tzv. zbernom účte, ale aby išli ihneď na Váš osobný účet.

 

Otázku položil: stanislav (21.8. 01:58)

Prajem dobrý deň,zaujíma ma,kedy bude vlastne známy systém vyplácania dôchodkov z 2.piliera.t.j. kto ho bude vyplácať a aký bude jeho výpočet,ak sa budeme mať rozhodnúť pre odchod alebo zotrvanie v 2.pilieri,toto je podľa môjho názoru potrebná informácia nakoľko prvé dôchodky budú aktuálne už v roku 2015.Podstatná je aj otázka,či pri výpočte dôchodku sa bude tento valorizovať alebo po jeho vypočítaní bude vyplácaný v rovnakej výške až do smrti (varianta,že si sporiteľ zvolí túto formu výplaty). Osobne si myslím,že zodpovednosť za dôchodok je správne riešiť týmto spôsobom(1,2,3.pilier) ale aj tak si myslím,že dnešní občania stále naivne veria,že sa o nich postará štát,čo nebude v budúcnosti možné a dôjde to až tak Ďaleko,že významnú roľu budú zohrávať aj deti smerom k zabezpečeniu staroby svojich rodičov.To je bohužiaľ prežitok minulosti. rodičov.Ďakujem.

Odpovedá:

(12:33)

Veľmi ľutujem, že Vám neviem na túto otázku odpovedať. Návrh odpovedí na tieto otázky budeme poznať až v momente predloženia návrhu tzv. „anuitnej novely“ zákona, ktorý by mal byť začiatkom budúceho roka. Aby som nebol príliš neurčitý – dajú sa predpokladať alternatívy: časť dôchodku z II. piliera budú vyplácať osobitne licencované poisťovne alebo to budú aj samotné dôchodkové správcovské spoločnosti – najmä v prípade ak bude požadovaná nejaká forma valorizácie. V tomto momente si myslím, že najväčšie „trápenie“ majú poistní matematici, ako to všetko spočítať a „dať na papier“ vo forme zrozumiteľného zákona.

 

Otázku položil: fero (21.8. 07:18)

všetci sa čudovali, že kanik a spol. bojovali za dss ako levy zatiaľ čo tieto mali klídek. podľa mňa kaník musel. totiž ako hovorí goethe - ak si zapneš zle jeden gombik, kabát poriadne nezapneš. naši dôchodkoví goriláci zobrali úplatky na začiatku tohto podvodu storočia, možno dostali iba prvú "tranžu" - dalšie už profíci z dss si mohli ponechať "pre vlastnú potrebu" a mali lapených ich za gulky natrvalo. keby dss spustili ako vyzerala "dôchodková gorila" to by bol šrumec, to by bola obmena person v gorilých stranách. to sa ale bohužiaľ nedozvieme , však pán ž., lebo do lochu by išli aj dss s nimi. ale božie mlyny melú pomaly a korupcia je nepremlčateľná. snad sa raz dočkáme.

Odpovedá:

(12:35)

Keďže naša materská spoločnosť Poštová banka odkúpila DSS od ČSOB nemá zmysel akokoľvek komentovať skryté a navyše nepodložené narážky.
DSS-ky sa k návrhom novely zákona vyjadrili štandardne v rámci pripomienkového konania. Spísali sme všetky svoje pripomienky a predložili na ministerstvo. Na rokovaniach sme si vypočuli názor ministerstva a v konečnom dôsledku nám v podstate neostalo nič iné, ako čakať na výsledok hlasovania v parlamente. Priestor na rokovanie bol minimálny a týkal sa skôr technických záležitostí.

 

Otázku položil: Rado (21.8. 08:37)

Dobrý deň. Chcel by som vedieť váš názor na to či sa my oplati zostať v druhom pilieri. Mam 38r. odpracovaných mam zatedy 20r. a môj prijem je okolo 600e. A manželka ma 35r. a prijem okolo 330e tej sa asi neoplati tam zostať. Za názor ďakujem.

Odpovedá:

(12:36)

Platí to isté ako v prípade prvej odpovede. Len zdôrazním - do dôchodku Vám i Vašej manželke zostáva dostatočne dlhá doba, aby ste si na dôchodok nasporili slušnú sumu. V II. pilieri si sporíte pre seba a na svoj dôchodok - a nezabúdajte, že je to len časť (po novom 4%) zvyšných 14% si „sporite“ cez I. pilier. Otázkou je , koľko to bude. V dôchodkových fondoch majetok investujeme a podľa možností, ktoré nám dáva zákon a trhy aj zhodnocujeme.

 

Otázku položil: Lenka (21.8. 09:13)

Dobrý deň,
Prosím vás som sporiteľka v 2. pilieri. Som pomerne mladá, 30 rokov a sporím si odkedy som začala pracovať, po VŠ. Rada by som v 2. pilieri aj ostala. Mohli by ste mi ale napísať čo ešte sa v zákone mení okrem toho, že majú byť len 2 fondy - garantovaný a negarantovaný a tiež, že sa mení pomer odvodov z 9 a 9 na 14 a 4? Zaujíma ma čo si ešte ďalej na nás vymysleli a o čom ani média veľmi nepíšu. Ďakujem

Odpovedá:

(12:39)

Teší ma, že preferujete možnosť zotrvať v II. pilieri – ide predsa o Vaše peniaze. Významnou zmenou, ktorá je aj medializovaná je možnosť dobrovoľného sporenia, ktorá je do výšky 2% ročného daňového základu oslobodená od dane. Okrem tejto zmeny príde aj k zmene poplatku za zhodnotenie, ktorý sa zvyšuje z 5,6% na 10%, čo aj napriek rôznym názorom na tento fakt vytvára možnosť lepšieho zhodnotenia úspor pre sporiteľov. Ďalej je tu možnosť vytvoriť viac fondov s rôznou stratégiou investovania a flexibilnejší prestup medzi fondmi.

 

Otázku položil: Peter z Košíc (21.8. 09:29)

Zaujimalo by ma ako sporia na dôchodok v Čechach a v Poľsku. Pomer medzi dtuhým a treim pilierom. Koľko maju našporene v pomere napríklad k nákladom na rozpočet štátu, alebo HDP. Ako sme na tom my.
Kedy by začal vyplacať druhý pilier a kedy začne vyplacať teraz po zmene odvodov do 2. piliera?
Ako to bude s prvým pilierom, keď už nebude 50% platené z 2. piliera v buducnosti?

Odpovedá:

(12:40)

Nie som si istý, či sa dá provnávať slovenský model s českým, resp. poľským, lebo sú založené na odlišných parametroch a veľkosti trhu. Bližšie k nášmu modelu je český. Česko má však silnejší III. pilier, v ktorom si sporí asi 90% aktívneho obyvateľstva oproti Slovensku cca 30%. Objem úspor v ČR predstavuje cca 6% HDP, na Slovensku 1,7% HDP . Pre porovnanie – u nás je objem úspor v druhom pilieri cca 7% HDP, z čoho je vidieť porovnateľnosť s českým tretím pilierom.

 

Otázku položil: Jozef (21.8. 10:01)

Dobry den,
planuju niektore DSS ponechat indexovy fond alebo budu vsetky ryzovat na poplatkoch za "aktivne riadene" fondy ?
Dakujem.

Odpovedá:

(12:44)

K tomu som sa vyjadril už vyššie. Neodpustím si poznámku o ryžovaní na poplatkoch : poplatky v zásade zostávajú nezmenené až na „poplatok za úspech“ – áno, môžeme si ho zinkasovať, ale až keď zarobíme sporiteľom. Čo by ste osobne preferovali - aby sa Vaše peniaze štandardne zhodnocovali na účte alebo aby sa aktívne zhodnocovali s tým, že sa o výnos podelíte ? Všetko totiž stojí peniaze a úspechom zhodnocovania je aj dobrý postup a nástroje pri zhodnocovaní - a to musí niekto robiť, koho treba zaplatiť. Navyše zákon od nás vyžaduje garancie v garantovanom fonde, na čo treba priebežne vytvárať zdroje. Poviem to inak – aj za poistku musíte zaplatiť, aby ste mohli byť poistení a po ukončení poistnej zmluvy vám poisťovňa zaplatené poistné nevracia.
Mimochodom, všetky fondy sú aktívne riadené, záleži len na možnostiach jednotlivých správcov. Novela zákona hovorí o tom, že musí byť minimálne jeden garantovaný dôchodkový fond a jeden negarantovaný dôchodkový fond. Za DSS Poštovej banky môžem povedať, že neplánujeme indexový dôchodkový fond zrušiť, ale aktívnejšie ho spravovať. Kto aspoň trochu rozumie investovaniu tak vie, že sa môžem „pasívne“ zavesiť na index a čakať ako to dopadne. Aktívna správa ale spočíva v tom, že ak index vykazuje pokles, existujú nástroje na korekciu, resp. „porazenie“ indexu. Čo sa vám viac pozdáva?

 

Otázku položil: Slimak (21.8. 10:57)

Dobry den, chcem sa opytat ci aj nadalej budu mat spravcovske spolocnosti indexovy fond. Ci vasa spolocnost bude mat nadalej indexovy fond. A ak nie preco? Vynos za polroka co indexove fondy su aj u vas, dosahuju zhodnotenie cez 7%,vas akciovy nieco cez 1%.
Myslite ak zrusite indexove fondy ma vyznam zostavat v II.pilieri?
Dakujem za opdoved.

Odpovedá:

(12:46)

Odpoveď hádam už z 90% odznela vyššie. Čo sa týka aktuálneho zhodnotenia – treba si uvedomiť, že nemožno bezhlavo a rýchlo vypredávať cenné papiere z fondu, obzvlášť nie s ohľadom na situáciu na trhu a v čase, keď naša spoločnosť pracuje na určitej forme zaistenia (slovo „garancie nesmiem použiť ). Zaistenie spočíva v tom, že časť majetku sa investuje do aktív, ktoré by mali stabilne prinášať výnos, napr.: dlhopisy a časť majetku by mala byť aktívne výnosová, napr.. akcie a pod.
A skoro som zabudol – zostať v druhom pilieri má vždy význam. Tiež už som písal : ide o Vaše peniaze, ktoré Vám patria, a o ktorých v budúcnosti budete rozhodovať sám. Na záver otázka: Chcete rozhodovať o svojom dôchodku sám alebo to necháte na iných?

 

Otázku položil: Jozef (21.8. 11:55)

Nie je blbosť šetriť si na dôchodok v 2. pilieri? Začnem si sporiť ako 20 ročný a po 50 rokoch sporenia, keď pôjdem do dôchodku tam bude reálne veľmi málo peňazí, ak tam vôbec niečo bude,pretože za 50 rokov sa toho môže vo svete a na finančných trhoch veľmi veľa udiať a aj tak to potom bude musieť zatiahnuť štát. Vidím tu nespravodlivosť v tom, že ten kto si bude sporiť v 2.pilieri a všetko pôjde ok, bude tam mať nasporené dosť na dôchodok, bude mať vyšši dôchodok, aj dediči budú dediť ako ten kto bude len v 1. pilieri, čiže vyhrajú tí z druhého piliera. Ale ak sa niečo stane a bude mať malý dôchodok z 2. piliera a to by bola väčšina, tak určite sa zmenia zákony a bude mať dôchodok podobný ako ten len z 1.piliera, čiže zasa získajú tí z druhého piliera. Takže nech sú všetci v 2. pilieri a uvidíme ako to dopadne a nie tak, že potom budú veľké rozdiely v dôchodkoch.

Odpovedá:

(12:49)

Veľmi dobrá otázka a skúsim odpovedať úplne napriamo : NIE, nie je blbosť šetriť na dôchodok. Je vždy lepšie spoliehať sa na seba ako na niekoho iného – u seba aspoň viete na čom ste .
Reálna hodnota Vášho dôchodku bude vychádzať nielen z toho čo si nasporite, ale aj z toho ako sa nám podarí zhodnotiť Vaše úspory (ak sa nám nebude dariť, mate možnosť výberu) – a nezabúdajte, stále je tu podiel I. piliera, do ktorého si bude po novom odvádzať 14%.
Pravdou je, že trhy sa môžu vyvíjať rôzne, ale tiež už som to písal – trh vplýva nielen na správcov ale aj na štáty. Dám rečnícku tázku : Čo myslíte, kto má šancu rýchlejšie reagovať? Podľa mňa veľmi správne konštatujete, že druhú pilier má za normálnych okolností lepšie vyhliadky. Minimálne v tom, že ho neohrozuje demografia.

 

Otázku položil: Alexander z PO (21.8. 22:23)

Dobry den,
mam V5 a 51, som rok a pol bez prace, vsetky piliere som mal, II. si chcem "ponechat", nech je moj, stoj co stoj (moje ostane mojim). Vdaka za Vas nazor, ci robim dobre...

Odpovedá:

(12:50)

Váš postoj chápem. Jednou z výhod II. piliera je, že peniaze na osobnom dôchodkovom účte sú majetkom sporiteľa a môžu byť predmetom dedenia, čo v prípade I. piliera nie je možné. Treba však brať do úvahy aj podmienky, ktoré je potrebné splniť na to aby Vám bol priznaný dôchodok z II. piliera a to: dožitie dôchodkového veku, aktívna doba sporenia minimálne 10 rokov, t.j. zaplatenie 120 príspevkov.

 

Otázku položil: Peter/Za/ (07:31)

Budú moji potomci dediť,aj keď zoberiem jeden dôchodok a ostane tam skoro celá moja nasporená suma?Ale bez vytáčok o nejakom delení dôchodkovej sumy,celá suma ide na dôchodok!

Odpovedá:

(12:50)

V súčasnosti ešte nie je známe znenie „anuitnej novely“, je ešte len v prípravnej fáze. V zásade však platí, že peniaze na osobnom dôchodkovom účte sú Vašim majetkom a teda sú aj predmetom dedenia (môžete si stanoviť aj priamo oprávnené osoby ako poberateľov majetku), akonáhle si však za peniaze na osobnom dôchodkovom účte kúpite dôchodok (tzv. doživotnú rentu), peniaze prestávajú byť Vašim majetkom, teda prestávajú byť aj predmetom dedenia.

 

Otázku položil: Elena z Bratislavy (08:40)

Keď sa otvorí 2.pilier, bude možné vybrať si peniaze z 2.piliera ?
Ďakujem,
Elena K

Odpovedá:

(12:51)

Platí to čo som už písal vyššie, ak sa sporiteľ rozhodne vystúpiť z II. piliera všetky nasporené prostriedky sa v aktuálnej hodnote presunú do Sociálnej poisťovne a prestávajú byť jeho majetkom.

 

Otázku položil: Robert (09:33)

Ako je to so vstupom do 2.pilieru u študentov, ak iba študuje?

Odpovedá:

(12:52)

Podmienkou pre akceptáciu zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení je, že sporiteľ musí byť dôchodkovo poistený. Počas štúdia nie sú študenti dôchodkovo poistení, preto by zmluva nebola zo strany Sociálnej poisťovne akceptovaná. Ak by chcel študent vstúpiť do II. piliera ešte počas štúdia, je potrebné aby sa dobrovoľne dôchodkovo poistil v Sociálnej poisťovni, s tým sú však spojené aj dodatočné mesačné náklady na úhradu tohto poistenia. Po nástupe do zamestnania môžete ihneď uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení a tým vstúpiť do II. piliera.

 

Otázku položil: Emil (10:51)

V roku 2006 keď všetci vstupovali do II. piliera, som vstúpil do II. piliera aj ja, rok som sporil, odvtedy som však nezamestnaný. Čo ďalej, mám zostať v II. pilieri alebo mám vystúpiť? Ďakujem.

Odpovedá:

(12:53)

Na otázku odpoviem všeobecne, pretože ste neuviedli svoj vek, ani nasporenú sumu. Ak ste vo veku, že o 2-3 roky budete môcť požiadať o starobný, resp. predčasný starobný dôchodok a navyše nemáte nasporenú žiadnu sumu je výhodnejšie ak počas otvorenia II. piliera požiadate o vystúpenie z II. piliera, nakoľko podmienku zaplatenia aspoň 120 príspevkov na váš osobný dôchodkový účet do DSS, nesplníte, čo znamená, že vám nevznikne nárok na výplatu dôchodku z II. piliera. Pokiaľ ste vstupovali v mladšom veku, kedy bol predpoklad, že v systéme II. piliera budete aspoň 20-30 rokov a prípadne máte niečo nasporené, tak odporúčam určite nevystupovať - a začať aktívne a pokiaľ možno pravidelne sporiť. Ak by ste chceli konkrétnejšiu odpoveď kľudne napíšte na info@dsspabk.sk.

 

Otázku položil: Jaro (12:27)

Prajem pekny den,
obidvaja s manzelkou sme v druhom pilieri a manzelka chce z neho vystupit nakolko ma zarobok cca.650e-do dochodku ma 12 rokov co by ste jej poradil?Dalej sa chcem spytat ci nemoze niekto druhy pilier vytunelovat a tym aj my sporitelia prideme o uspory.Posledna otazka je ci sa mne oplati pri priemernom plate cca.1200e zostat...

Odpovedá:

(12:56)

Už som odpovedal vyššie-jednoznačne odporúčam zostať obidvom v II. pilieri.
Čo sa týka vytunelovania, toto nehrozí nakoľko majetok sporiteľov je oddelený od majetku spoločnosti a je na dennej báze kontrolovaný depozitárom a Národnou bankou Slovenska.

 

Otázku položil: Ivan (12:31)

Cim mi garantuje moja spravcovska spolocnost ze o peniaze ktore do nej vkladam v druhom pilieri v buducnosti nepridem?

Odpovedá:

(12:57)

Ako som uviedol v predchádzajúcej odpovedi, sme kontrolovaní na dennej báze a i v prípade poklesu trhov musíme aktívne zareagovať.

 

Otázku položil: Bogdanka (12:41)

Mám 54 rokov,hrubý príjem mám nad 2000 eur, sporím už 6 rokov.Vyplatí sa mi ostať v 2.pilieri

Odpovedá:

(13:00)

Nepochybujte o svojom zotrvaní v II. pilieri. I napriek poklesu príspevku na 4% a Vašmu veku sa vám to určite oplatí.

Keďže čas vymedzený na rozhovor vypršal, ďakujem všetkým za váš záujem. Ak by ste mali záujem o ďalšie odpovede, kľudne ma kontaktujte na uvedenej mailovej adrese alebo prostredníctvom web stránky asociácie.