Druhý pilier opustili ľudia s nízkymi príjmami, prišli mladí

Druhý pilier opustili ľudia s nízkymi príjmami, prišli mladí

Dátum: 1.2.2013
Zdroj: www.aktualne.sk
Autor: Stanislava Luppová

 

Brány druhého piliera sa po piatich mesiacoch zavreli. Od prvého februára už Slováci nemôžu zo systému vystupovať, ani doň vstupovať.

Ľudia bez príjmu

Podľa Sociálnej poisťovne vystúpili z druhého piliera najmä ľudia, ktorí nemali žiadny príjem. Teda práve takí, ktorým sa v pilieri neoplatilo zostávať. 

„Ide o klientov, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, pracujú v zahraničí alebo v štátnej službe,“ približuje Jozef Paška z Allianz – Slovenskej DSS ľudí, ktorí sú do systému prihlásení, no neodvádzajú peniaze.

Tisíce klientov druhého piliera si na dôchodok nesporia vôbec

Veľkú skupinu odídencov tvoria sporitelia s nízkymi príjmami. Druhý pilier opúšťali aj starší ľudia, neraz takí, ktorí by si na dôchodok z druhého piliera nestihli nasporiť. Ak chce niekto dostávať súkromnú penziu, musí si na ňu sporiť minimálne desať rokov.

Šéf DSS-ky VÚB Generali Viktor Kouřil hovorí, že najviac im odchádzali klienti nad 46 rokov, pätina odišla aj tých, ktorí prekročili päťdesiatku.

Príchod mladých

Podľa Sociálnej poisťovne využilo otvorenie druhého piliera na vstup najviac ľudí z vekovej kategórie od 26 do 30 rokov. Potvrdzujú to aj správcovia. „Najviac klientov, ktorí vstúpili počas otvorenia do druhého piliera, bolo vo veku 18 až 25 rokov. Silno však bola zastúpená aj veková skupina 26 až 35 rokov,“ hovorí Jaroslav Pilát z DSS Poštovej banky.

Mladí majú podľa nových pravidiel možnosť vstúpiť do druhého piliera kedykoľvek do veku 35 rokov. Napríklad za prvej Ficovej vlády mali absolventi na vstup čas len pol roka odvtedy, ako nastúpili do svojho prvého zamestnania.

Na poslednú chvíľu

Najviac ľudí opustilo druhý pilier len pár dní pre zatvorením. 28. januára spočítala Sociálna poisťovňa takmer 46-tisíc odídencov, 31. januára do tretej hodiny poobede ich už bolo bezmála 79-tisíc. Ministerstvo financií pritom odhadovalo, že odíde 60-tisíc ľudí. Druhý pilier bol otvorený od začiatku septembra minulého roka do 31. januára.

Prvá Ficova vláda otvorila druhý pilier hneď dvakrát. Najskôr prvé mesiace roka 2008, keď zo systému vystúpilo viac ako stotisíc ľudí. No 23-tisíc sporiteľov sa rozhodlo pre vstup. Druhýkrát otvárala Ficova vláda druhý pilier koncom roka 2008, otvorený bol do konca júna 2009. Vtedy odišlo z DSS-iek 66-tisíc ľudí, vstúpilo doň vyše 14-tisíc.