Sporitelia, dôchodky máte vo svojich rukách

Nižšie penzie však majú dnes takzvaní druhopiliernici aj zo Sociálnej poisťovne. A to kvôli nesprávne nastavenému vzorcu na ich výpočet.

Aj padajúce trhy ponúkajú príležitosť zarobiť si na budúce dôchodky. Treba byť len aktívny a nenechať svoje úspory tam, kde môžu prerobiť.

Poslanci schválili – zatiaľ len v prvom čítaní – novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá by mohla napraviť krivdy na ľuďoch, ktorí si šetria na dôchodky v druhom pilieri. Ak to parlament dotiahne do konca, je to dobrá správa, pretože po minulé roky sa situácia sporiteľov len zhoršovala. Jedna z najhorších zmien sa udiala, keď ich štát húfne presúval do dlhopisových fondov. Miera zhodnotenia ich úspor, a tým aj budúce dôchodky, im zásadne klesla.

Nižšie penzie však majú dnes takzvaní druhopiliernici aj zo Sociálnej poisťovne. A to kvôli nesprávne nastavenému vzorcu na ich výpočet. Pretože hoci prispievajú svojimi odvodmi do rezervného fondu, nič z týchto peňazí nemajú. Na rozdiel od ľudí, ktorí sú iba v prvom pilieri.

Ak teda poslanci schvália zákon aj v druhom a treťom čítaní, zvýšil by sa sporiteľom Sociálnou poisťovňou vyplácaný dôchodok.

Kým však v tejto otázke bol na ťahu štát, niečo pre seba a svoje budúce dôchodky musia spraviť aj samotní sporitelia. Už dlhé roky upozorňujeme, že nie je dobré, ak sú absolútne nečinní a nestarajú sa, v akých fondoch sú ich peniaze uložené. Kým doteraz sme ich nabádali, aby svoje úspory presunuli z dlhopisových do akciových či indexových fondov, teraz – keď prichádza hospodárske ochladenie – nabádame ich na presun znovu. Z krízy v roku 2008 vieme, že trhy padali a ľudia v druhom pilieri prerábali. Samozrejme, trhy sa zase spamätali a dôchodkové úspory väčšiny ľudí sa dostali zase hore.

Avšak tí, ktorí aktívne riadia svoje úspory, môžu dokonca zarobiť.

Ak totiž svoj už nasporený majetok teraz presunú do dlhopisových alebo aktívne riadených akciových fondov, vyhnú sa stratám. Dlhopisové fondy zvyčajne nezarábajú veľa, určite výrazne zaostávajú za akciovými a indexovými v čase rastu, sú však najstabilnejšie a dôchodkové spoločnosti majú zákonnú povinnosť v nich vykrývať straty.

Upozorňujeme na to teraz, kým fondy ešte zarábajú. Keď začnú trhy padať, bude už na presun neskoro.

Kým však pri zarobenom majetku odporúčame presun do istejších fondov, nové príspevky by nemali sporitelia posielať do dlhopisov. Ak totiž trhy padnú, cez nové príspevky budú nakupovať lacnejšie a sporitelia na nich zarobia. Tie by mali posielať do akciových alebo indexových fondov.

V každom prípade, pre všetkých je nastávajúce hospodárske spomalenie príležitosťou proaktívne sa zaujímať o svoje budúce dôchodky. Nečinní budú totiž naďalej prerábať. Ak sa tak stane, budú ich budúce nízke dôchodky primárne ich vina a nebudú ju môcť zvaľovať na nikoho iného.

Z krízy v roku 2008 vieme, že trhy padali a ľudia v druhom pilieri prerábali. Samozrejme, trhy sa zase spamätali a dôchodkové úspory väčšiny ľudí sa dostali zase hore.

Článok bol zverejnený 11.11.2019 na hnonline.sk

 

Staršie články