Druhý pilier by mohol zarobiť na diaľniciach

Financovanie štátnej infraštruktúry by pomohlo diverzifikovať portfóliá DSS, čo by viedlo aj k vyšším výnosom. 

Vyššie penzie aj vďaka investíciám do výstavby nájomných bytov či diaľnic. Slovenskí správcovia druhého piliera si vedia predstaviť aj takýto scenár. Aby sa financie z dôchodkového systému mohli takto použiť, však zatiaľ bráni legislatíva. Uviedli to zástupcovia dôchodkových správcovských spoločností, ktorí aj o tejto problematike diskutovali počas štvrtkovej HNkonferencie Investovanie zajtrajška.

„Pokiaľ budú vytvorené štandardné nástroje, ktoré budú použité či už na financovanie nájomných bytov, alebo diaľnic, budeme ich zvažovať ako každú inú štandardnú investíciu,“ povedal Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

Ako však pripomenul, väčšina peňazí v systéme je v garantovaných fondoch, ktoré si vyžadujú „ultrakonzervatívny“ prístup. „Na to, aby sme mohli uvoľniť väčšie objemy investícií do takýchto projektov, bude potrebná zmena nastavenia v druhom pilieri,“ vysvetlil.

S tvrdením, že najskôr musí prísť uvoľnenie regulácie, súhlasil aj Matej Varga, člen Predstavenstva DSS Poštovej banky. „Širšie spektrum aktív, ktoré je možné zahrnúť do fondov, či prípadné zrušenie garancií môžu prispieť k zvýšeniu výnosov fondov,“ uviedol Varga.

Pozrite si celý záznam z diskusie medzi odborníkmi.

ZDROJ: https://hnonline.sk/?utm_source=sumar&utm_medium=clanok&utm_campaign=1