Nečakajte na vyšší dôchodok so založenými rukami

Jedným zo zásadných rozhodnutí, ktoré by mal každý pri pohľade do výpisu z dôchodkového účtu spraviť, je, že rozdelí svoje dôchodkové úspory. Nespoliehajte sa  len na prvý či druhý pilier. Investujte a zverte sa do rúka odborníkom.

  • 12.05.2021
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Ani tie najlepšie kalkulačky nedokážu predpovedať, aký vysoký dôchodok budete dostávať. Modelujú a predpokladajú iba z predchádzajúcich odvodov a tiež z minulých výnosov. Súčasným prepočtom, samozrejme, nemožno uprieť jedno dôležité poslanie – nútia nás zamyslieť sa či dokážeme z predpovedanej penzie vyžiť a viac uvažovať nad správnou stratégiou do budúcnosti.

Ako deliť svoje dôchodkové úspory?

Predstavte si, že máte nasporených okolo 200-tisíc eur. Dá sa to, ak nenecháte svoje peniaze ležať iba v garantovaných fondoch. Najmä mladší sporitelia by mali v druhom dôchodkovom pilieri uprednostniť negarantované fondy. Do tejto kategórie patria indexové a akciové fondy.

Akciové trhy sa vždy vyvíjajú a budú vyvíjať cyklicky. To znamená, že striedajú obdobie rastu s obdobím spomalenia či prepadu ekonomiky.  Takéto zmeny sa pochopiteľne prejavujú aj na hodnote investícií. V dlhodobom horizonte niekoľkých takýchto ekonomických cyklov, môže byť rozdiel v hodnote úspor naozaj markantný. Samozrejme len vtedy, ak je stratégia akciového fondu úspešná v limitovaní dopadov výraznejších poklesov trhov.  Preto by práve akciový fond mohol byť pre sporiteľa najvýhodnejší. Presunúť majetok do garantovaných – dlhopisových fondov je vhodné pre sporiteľa, ktorý má krátko do dôchodku.