Kam si sporiť na dôchodok v súčasnosti?

  • 06.09.2019
  • Blog
  • -
  • 5 min čítania

V médiách sa množia správy o spomalení svetovej ekonomiky, o stupňujúcej sa obchodnej vojne, a geopolitickom napätí vo svete.

Napätie rastie


Iste ste zachytili v médiách množiace sa správy o tom, že svetová ekonomika spomaľuje a objavujú sa i úvahy o blížiacej sa recesii. Geopolitické riziká a napätie, ktoré produkujú svetoví lídri je citeľné a to do istej miery ohrozuje aj hospodársky rast a pokračovanie súčasného cyklu. Preto stojí za to zamyslieť sa, kam si na dôchodok aktuálne sporíte, a či je to vhodná stratégia aj pre nadchádzajúce roky. Najmä, ak už nejaký majetok máte nasporený.

Akciový fond


Akciový fond PROSPERITA v porovnaní s indexovým, sa líši tým, že je aktívne riadený. Nedrží teda neustále 100% svojho majetku v akciových investíciách. Naši portfólio manažéri môžu rýchlo zmeniť jeho zameranie z akcií na bezpečné štátne dlhopisy, drahé kovy, či konzervatívnejšie akciové investície. Môžu tak znížiť riziko hlbšieho poklesu, a jeho dopad na už nasporený majetok.

Naopak, ak sa situácia po hlbokom poklese obráti, a je opäť čas byť naplno v akciách, fond zvýši ich pomer vo svojom majetku. Ak sa chcete spoľahnúť na schopnosti a skúsenosti našich manažérov, na ich odhad kam aktuálne investovať, a chcete mať možnosť podieľať sa na raste akciových trhov, potom je akciový fond PROSPERITA pre vás tá správna voľba. Výkonnosť tohto fondu od začiatku roka je 17,41 % - spomedzi akciových a indexových fondov patrí medzi TOP výkonnosti . Na konci roka bude táto výkonnosť dosahovať dĺžku 12 mesiacov a bude tak zhodná s ročnou výkonnosťou. Tým pádom, ak si PROSPERITA udrží prvenstvo medzi fondami vo výkonnosti od začiatku roka, bude viesť aj v 12 mesačnom hodnotení výkonnosti.*

PROSPERITA dosahovala pred rokom svoj vrchol, ktorý bol o menej ako 3 % vyššie ako v súčasnosti. Následne akciové trhy zaznamenali v poslednom kvartáli roka výraznejšie poklesy. V súčasnosti fond k vrcholu opäť smeruje, kým konkurenčné a indexové fondy zaznamenávajú momentálne výkyvy.

Výhodou akciového fondu PROSPERITA voči konkurencii, či indexovým fondom, je aktívny manažment a možnosť flexibilne reagovať na ekonomickú situáciu. Popri výkyvoch akciových trhov či ekonomickom spomalení je preto možné, že sa náš náskok voči konkurencii vplyvom aktívneho manažmentu ešte zvýši. Udeje sa tak najmä v prípade, že akciové trhy ukončia rok nižšie ako sú v súčasnosti.


Porovnanie výkonnosti akciových dôchodkových fondov (od začiatku roka 2019)

Graf Č .1 (2)

ZDROJ: www.druhypilier.sme.sk

Indexový fond

Indexové fondy sú výbornou voľbou pre dlhé obdobia, prinášajú vysoké výnosy, avšak počas výraznejšieho ekonomického spomalenia trpia spomedzi fondov najviac. V histórii akciových trhov počas kríz a recesií nie sú zriedkavé ani 50% poklesy hodnoty indexov, ktorých vymazanie trvá následne zopár rokov.

Máme sa takého poklesu obávať? Nuž, recesie prichádzajú ako prirodzená súčasť ekonomického cyklu. Raz určite nejaká recesia opäť príde, rovnako tak aj väčšie výkyvy trhov.

Ak je pre vás predstava poklesu nasporeného majetku na dôchodok o štvrtinu, či polovicu na nejaké obdobie ťažko znesiteľná, potom existujú pre vás vhodnejšie alternatívy ako indexový fond. Ak vám naopak taký pokles neprekáža, indexový fond PERSPEKTÍVA je pre vás aj naďalej tá správna voľba.

Dlhopisový fond

Keď akcie klesajú, a existujú riziká ohrozujúce ekonomický rast, či narastá odpor investorov voči riziku, bezpečné štátne dlhopisy naopak v takom čase zvyčajne rastú. To je dôvod, prečo náš garantovaný dlhopisový fond STABILITA tak výrazne rástol za ostatné obdobie. Aj tento fond je na rozdiel od indexového riadený aktívne, a obmieňa svoje zloženie, avšak iba v rámci dlhopisových investícií s ratingovým hodnotením v investičnom pásme. To znamená, že môže mať nakúpené v majetku dlhopisy s rizikovou prirážkou, keď sa ekonomike darí, alebo bezpečné štátne dlhopisy s vysokým ratingovým hodnotením, ak hrozia nejaké riziká. Ak si myslíte, že potrebujete mať nasporený majetok v čo najväčšom bezpečí, a akciové investície vo svojom majetku nechcete, potom dlhopisový fond STABILITA je pre vás správnou voľbou.

Porovnanie výkonnosti dlhopisových dôchodkových fondov (od začiatku roka 2019)

Graf Č . 2

ZDROJ: www.druhypilier.sme.sk

 

Oplatí sa sporiť v jednom fonde a majetok mať v inom?

Áno, prečo nie? Ak chcete využívať výkyvy akciových trhov na výhodnejšie nákupy, pokojne si sporte aj v nepriaznivých časoch do indexového fondu. Ak zároveň chcete mať už nasporený majetok zainvestovaný bezpečnejšie, potom ten presuňte do dlhopisového, či akciového aktívne riadeného fondu. Pre približné porovnanie dôchodkových fondov vyskúšajte túto kalkulačku ktorá vám informatívne ukáže, ako môžete zhodnotiť svoje úspory v budúcnosti.

Zmeňte svoju budúcnosť už teraz!

Dôchodok je druhá mladosť. Čím skôr si ho naplánujete, tým viac si ho užijete. Spravte tak aj vy vo svojom online dôchodkovom účte! V tomto návode vám ukážeme, ako si jednoducho môžete zmeniť dôchodkový fond. 

*12 mesačná výkonnosť sa počíta ako %-na zmena hodnoty dôchodkovej jednotky dnes voči jej hodnote pred 12 mesiacmi. Pokiaľ sa fond nachádzal pred rokom vyššie ako dnes, je táto výkonnosť záporná. Ak sa nachádzal na rovnakých hodnotách, je nízka, či nulová.