Ani tento rok sa pasivita na trhoch nevyplatí

Aj v roku 2021 treba sporiť a investovať pravidelne a vyhľadávať aktívne riadené fondy, ktoré reagujú na výkyvy trhu lepšie.

  • 21.01.2021
  • Blog
  • -
  • 5 min čítania

Asi sa nenájde človek, ktorý by si neželal, aby bol rok 2021 lepší ako ten vlaňajší. Treba však jedným dychom povedať, že ani rok 2020 nebol taký zlý, ako to zjari vyzeralo. Ekonomiky krajín napokon zvládli krízu lepšie, ako sa očakávalo, a ani nezamestnanosť nenarástla do kritických rozmerov.

A ak niekto plánoval a predvídal, nemusel byť jeho rok z finančného hľadiska až taký zlý. Dokonca mohol byť aj dobrý. Takto pred rokom, respektíve ešte aj skôr, sme upozorňovali ľudí, sporiteľov, investorov, aby presúvali peniaze do aktívne riadených fondov. Tí, čo tak spravili, zarobili.

Ak sa pozrieme na naše dôchodkové fondy v druhom pilieri, zistíme, že táto stratégia bola správna. Nám sa podarilo zhodnotiť peniaze našich sporiteľov v akciových fondoch o viac ako 14 percent a v dlhopisových o takmer päť percent. Čo bola ďaleko najlepšia výkonnosť dôchodkových fondov na slovenskom trhu. 

V tejto stratégii by mali ľudia zotrvať a naďalej by mali investovať do fondov, ktoré sú aktívne riadené a iba sa „nevezú“ na aktuálnom trende. Pretože ten nemusí byť vždy pozitívny. Výhoda tohto prístupu je, že portfóliový manažér predvída situáciu na trhu a na základe toho zasahuje do zloženia portfólia. Vďaka tomu sa môže vyhnúť stratám, ktorým sa sporitelia či investori nevyhnú v pasívne spravovaných fondoch. 

My sme ešte pred príchodom krízy majetok aktívne spravovaných fondov preskupili do bezpečných štátnych dlhopisov s vysokým ratingom, odpredali akcie a dlhopisy s rizikovou prirážkou a nakúpili drahé kovy, ktoré spolu s bezpečnými štátnymi dlhopismi zvyknú počas krízy rásť. Indexové – pasívne riadené fondy v porovnaní s tým kopírujú situáciu na trhu, v dobrých, ale aj v tých zlých časoch. Bolo to jasne vidieť aj vlani v marci, keď sa pasívne fondy hlboko prepadli. A napokon to vidieť aj na ich ročnej výkonnosti. Síce sa prehupli do čiernych čísel, keďže trhy sa po výrazných prepadoch v marci vďaka bezprecedentnej podpore centrálnych bánk a záplave likvidity odrazili nahor, ich ročná výkonnosť je však rádovo nižšia ako v predchádzajúcich – rastových rokoch. 

Na rast trhov sme zareagovali aj my v aktívne riadených fondoch. Koncom mája sme sa postupne vrátili do akciových investícií, a využili tým ich zhodnotenie. Aj v roku 2021 bude situácia na trhoch nestabilná. Vplýva na ňu priveľa faktorov – situácia v USA či pokračujúca koronakríza s radikálnejšou mutáciou vírusu. Ameriku azda upokojí nástup nového prezidenta, ale kým nebudeme vedieť, kedy a nakoľko pomôže očkovanie upokojiť koronakrízu, budú trhy stále v neistote.

Výkyvy na akciových trhoch môže priniesť aj zníženie tempa pumpovania peňazí na trhy v dôsledku rýchlejšieho rastu ekonomík a návratu inflácie. Rozumné investovanie do aktívne riadených fondov, či už v druhom pilieri, ale aj pri ďalšom investovaní, by teda malo byť na prvom mieste. A v neposlednom rade, okrem správneho výberu fondov naďalej odporúčam pravidelné investovanie, ktoré nepodlieha výkyvom v takej intenzite ako jednorazové investície. Takže, aj v roku 2021 odporúčam pri investovaní aktivitu, rozvahu a pravidelnosť. To ú tri podmienky úspechu.

ZDROJ: https://komentare.hnonline.sk/komentare/2283694-ani-tento-rok-sa-pasivita-na-trhoch-nevyplati