Tipy, ako si môžete zvýšiť svoj dôchodok

Pandémia nás naučila, že plánovať budúcnosť, najmä tú finančnú, je dôležité. Nielen kvôli finančnej rezerve, ktorú je dôležité mať v zálohe, ale aj preto, že si už teraz vieme ovplyvniť výšku svojho budúceho dôchodku. Ako na to a kde získať dodatočný zdroj úspor na dôchodku? Pripravili sme pre vás tie najdôležitejšie otázky a odpovede na tému dôchodku.

  • 22.04.2021
  • Blog
  • -
  • 3 min čítania

Čo najviac ovplyvňuje výšku dôchodku?

Faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku dôchodku je viac. Z hľadiska výšky úspor v druhom pilieri ide najmä o výšku mesačného odvodu. Tá sa odvíja od výšky hrubej mzdy a zároveň vládou stanoveného percenta z odvodov z hrubej mzdy. Momentálne sú mesačné príspevky do druhého piliera na úrovni 5,25 % z hrubej mzdy. Každý rok, až do roku 2024, sa budú zvyšovať o 0,25 % až na úroveň 6 % v roku 2024.

Ako si môžeme zvýšiť očakávaný dôchodok?

Jednoducho – výberom vhodného fondu, buď akciového alebo indexového, ktoré majú vyšší očakávaný výnos. Kým indexové sú spravované pasívne, akciové fondy sú riadené aktívne a správca môže prispôsobovať jeho zloženie aktuálnej situácii na trhu. Zároveň si, okrem povinných odvodov,  môžeme tiež dobrovoľne prispievať do druhého pilieru sami.

Aké chyby robia najčastejšie klienti v oblasti šetrenia na dôchodok?

Väčšina sporiteľov je aj dnes ešte stále v dlhopisovom garantovanom fonde. Ten nie je vhodný na dlhodobé sporenie, vzhľadom na nízky očakávaný výnos podobný ročnému tempu rastu inflácie. Pokiaľ je odchod do dôchodku dostatočne dlhý, sporiteľ by mal jednoznačne preferovať akciové alebo indexové investície.

Čo by mal klient zvážiť pri výbere druhého a tretieho piliera?

Určite vek odchodu do dôchodku a fakt, že ide o pravidelné investovanie. Keďže vek odchodu do dôchodku je u väčšiny sporiteľov 10 a viac rokov, sporitelia by si mali vyberať dynamické fondy t.j. akciové a indexové, ktoré majú vyšší očakávaný výnos. Netreba sa obávať výkyvov hodnoty úspor. Navyše, veľká výhoda sporenia v druhom pilieri je práve pravidelné investovanie, ktoré nestojí ani cent z vlastného vrecka. Peniaze by inak putovali do Sociálnej poisťovne a boli by použité na vyplácanie dôchodkov súčasných seniorov.

Ako si môže klient zvýšiť dôchodok v dôchodkovom veku?

Okrem druhého a tretieho piliera je vhodné sporiť si resp. pravidelne investovať ďalej. Ak si vie sporiteľ odkladať z  príjmu nejakú časť, je pre neho určite vhodnejšie nenechávať si úspory na bežnom účte ale investovať ich ďalej. Jednou z  možností môže byť napríklad investovanie do podielových fondov. Sporiteľ tak vie získať dodatočný zdroj úspor do dôchodku.

Akým špecifikám pri šetrení si na dôchodok musí čeliť živnostník, resp. podnikateľ?

Každý podnikateľ by mal z hľadiska odvodov zvážiť, či si bude platiť minimálne odvody a sporiť si sám alebo bude platiť vyššie odvody, a tým pádom bude odvádzať do druhého piliera mesačne väčšiu sumu. Ak hovoríme o šetrení formou investovania do podielových fondov, mal by sa tiež sústrediť na výber dynamicky orientovaných fondov. Dôležité je investovať pravidelne hoci aj menšie sumy.