Prosperita

Akciový negarantovaný dôchodkový fond Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky bol založený v roku 2005.

PROSPERITA akciový negarantovaný dôchodkový fond

O fonde

  • Mena: EUR
  • Správca fondu: DSS Poštovej banky, d.s.s., a.s.
  • Dátum založenia: 22.3.2005
  • Depozitár fondu: ČSOB, a.s.
  • Domicil: SR
  • Poplatok za správu: 0,3% p.a.
  • Poplatok za vedenie účtu: 1%
  • Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde: vypočíta sa podľa vzorca uvedeného v Štatúte príslušného dôchodkového fondu, pričom koeficient na určenie výšku odplaty je 0,1%

Výkonnosť k 22.08.2019

od začiatku roka 16,99 %
za 1 mesiac 3,66 %
za 3 mesiace 5,10 %
za 6 mesiacov 4,26 %
za 1 rok -1,90 %
za 3 roky (p.a.) 6,54 %
od vzniku fondu (p.a.) 2,40 %
Cena podielu 0,046743 EUR
NAV 63 648 801,59 EUR

Graf

Výpočet výkonnosti

Výkonnosť -
Výkonnosť (p.a.) -

Dokumenty na stiahnutie

Popis fondu

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky,  d.s.s., a.s. investuje peňažné prostriedky zhromaždené vo fonde predovšetkým do dlhopisov a akcií slovenských, európskych a amerických spoločností. Hlavnú časť akciového portfólia fondu tvoria akcie  spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou a vysokým ratingom. Cieľom investičnej stratégie fondu je maximalizovanie hodnoty podielu v dlhodobom časovom horizonte.

Online vyplnenie zmluvy

Základné informácie

Typ fondu Dôchodkové fondy
Mena EUR
Správca fondu Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s.
Dátum založenia 22. 3. 2005
Depozitár fondu ČSOB, a.s.
Domicil SR
Poplatok za správu fondu 0,3% p.a.
Poplatok za vedenie účtu 1%
Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde koeficient na určenie výšky odplaty za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde je vo výške 0,1. Odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde sa počíta podľa vzorca uvedeného v štatúte príslušného dôchodkového fondu.

Komentár

k 31.07.2019

Po vysokých výkonnostiach na akciových trhoch priniesol vstup do druhej polovice roka zmiešané výsledky. Vyspelým akciovým trhom sa v júli darilo zväčša rásť. Pomohli k tomu najmä centrálne banky a dobrá výsledková sezóna. Americká centrálna banka Fed na konci mesiaca znížila úrokové sadzby o 25 bodov na 2,25%. Ide o prvé znižovanie od poslednej krízy, avšak podľa guvernéra Powella išlo skôr o reakciu na slabnúce dáta a neobáva sa nástupu dlhodobej fázy uťahovania menovej politiky. Na druhej strane nevylúčil, že k podobnému znižovaniu môže v priebehu tohto roka ešte dôjsť. Európska centrálna banka neprekvapila, nové opatrenia možno očakávať najskôr na septembrovom zasadnutí. Guvernéra Maria Draghiho nahradí po skončení mandátu súčasná šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová, ktorá sa prikláňa smerom k uvoľňovaniu menovej politiky v eurozóne pre podporu hospodárskeho rastu a inflácie.

V júli sa darilo najmä americkým akciovým trhom. Index S&P500 rástol o 1,31% a prvýkrát v histórii prekonal hranicu 3000 bodov. Najvýraznejšie o 2,32% rástol index technologických akcií Nasdaq. Z európskych akciových indexov sa darilo britskému FTSE100 s rastom o 2,17%. Nemecký DAX  klesol o 1,69% po ďalšom sklamaní z výrobných dát. Mierny vietor narobili akcie Deutsche Bank, ktorá spustila reštrukturalizáciu a plánuje prepustiť 18 tisíc zamestnancov. Neskôr počas mesiaca akcie nemeckej banky rástli na pôvodné úrovne. Rovnako o 1,69% klesol index rozvíjajúcich sa trhov MSCI emerging markets. Vyspelé trhy merané indexom MSCI World si pripísali 0,42%.

Na dlhopisových trhoch sa darilo najmä dlhopisom s vysokým ratingom. Výnosy dlhopisov v eurozóne klesali na nové historické minimá, ceny inverzne rástli. Okrem periférie eurozóny dosahovali 10-ročné štátne dlhopisy záporné výnosy do splatnosti. Prvýkrát v histórii to platilo aj pre slovenské dlhopisy, ich výnos klesol za júl o 26,2 bodov na úroveň -0,107%. Výnos nemeckých 10-ročných dlhopisov klesol o 11,3 bodov na -0,442%. Výnos amerických dlhopisov s rovnakou splatnosťou iba kozmeticky vzrástol na úroveň 2,0144%.

Rizikami na trhu ostávajú geopolitické napätie v otázke obchodnej vojny. V Európe ostala stále nevyriešená otázka okolo brexitu. V júli bol do premiérskeho postu zvolený Boris Johnson. Krajina má čas na odchod z Únie do konca októbra, pričom stále nie je jasné, či odíde s dohodou alebo bez nej. Britská libra v júli oslabovala, voči euru stratila 1,67%. Euro voči doláru oslabilo o 2,61% na úroveň 1,10766 EUR/USD. Cena zlata za mesiac stúpla iba o miernych 0,30% na úroveň 1413,78 USD/unca.

V júli si fond Prosperita pripísal 2,10% a od začiatku roka dosiahol výkonnosť +13,26%. Počas mesiaca nedošlo v zložení portfólia k výrazným zmenám.

Upozornenie

Za účelom ochrany majetku v dôchodkových fondoch vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad činnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Sporenie na osobný dôchodkový účet na základe uzatvorenej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou obsahuje aj riziko spojené s budúcimi výnosmi majetku dôchodkového fondu. Doterajší alebo propagovaný výnos majektu dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu majetku dôchodkového fondu.

Dôchodková správcovská spoločnosť spravuje garantovaný dlhopisový d.f. STABILITA, negarantovaný akciový d.f. PROSPERITA, negarantovaný indexový d.f. PERSPEKTÍVA. Spoločnosť je povinná v garantovanom dlhopisovom d.f. dopĺňať majetok tohto dôchodkového fondu. pokiaľ v sledovanom období poklesne hodnota dôchodkovej jednotky. V negarantovaných dôchodkových fondoch túto povinnosť spoločnosť nemá.

Ako si začať sporiť v II. pilieri

Výber dôchodkového fondu

Spravte si prehľad o ponuke našich dôchodkových fondov. Navštívte ktorúkoľvek pobočku Poštovej banky alebo obchodných zástupcov na vybraných poštách, kde vám s výberom tej správnej kombinácie dôchodkových fondov s radosťou pomôžu naši zamestnanci.

Vstup do II. piliera

 

Zmluvu podpíšete na obchodných miestach Poštovej banky alebo ju doručíme kuriérom priamo k vám. Uzavretím zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení sa stávate sporiteľom DSS Poštovej banky.

Majte svoje úspory pod kontrolou

Aktuálny stav vašich úspor si môžete kedykoľvek skontrolovať v Karte sporiteľa.