Prosperita

Akciový negarantovaný dôchodkový fond Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky bol založený v roku 2005.

PROSPERITA akciový negarantovaný dôchodkový fond

O fonde

  • Mena: EUR
  • Správca fondu: DSS Poštovej banky, d.s.s., a.s.
  • Dátum založenia: 22.3.2005
  • Depozitár fondu: ČSOB, a.s.
  • Domicil: SR
  • Poplatok za správu: 0,3% p.a.
  • Poplatok za vedenie účtu: 1%
  • Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde: vypočíta sa podľa vzorca uvedeného v Štatúte príslušného dôchodkového fondu, pričom koeficient na určenie výšku odplaty je 0,1%

Výkonnosť k 18.09.2018

od začiatku roka 3,98 %
za 1 mesiac -1,42 %
za 3 mesiace -1,56 %
za 6 mesiacov 2,25 %
za 1 rok 10,51 %
za 3 roky (p.a.) 5,61 %
od vzniku fondu (p.a.) 2,63 %
Cena podielu 0,047120 EUR
NAV 58 148 616,69 EUR

Graf

Výpočet výkonnosti

Výkonnosť -
Výkonnosť (p.a.) -

Dokumenty na stiahnutie

Popis fondu

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky,  d.s.s., a.s. investuje peňažné prostriedky zhromaždené vo fonde predovšetkým do dlhopisov a akcií slovenských, európskych a amerických spoločností. Hlavnú časť akciového portfólia fondu tvoria akcie  spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou a vysokým ratingom. Cieľom investičnej stratégie fondu je maximalizovanie hodnoty podielu v dlhodobom časovom horizonte.

Online vyplnenie zmluvy

Základné informácie

Typ fondu Dôchodkové fondy
Mena EUR
Správca fondu Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s.
Dátum založenia 22. 3. 2005
Depozitár fondu ČSOB, a.s.
Domicil SR
Poplatok za správu fondu 0,3% p.a.
Poplatok za vedenie účtu 1%
Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde koeficient na určenie výšky odplaty za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde je vo výške 0,1. Odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde sa počíta podľa vzorca uvedeného v štatúte príslušného dôchodkového fondu.

Komentár

k 31.08.2018

Z akciových trhov sa v auguste darilo americkým indexom, ostatné regióny ťahali za kratší koniec najmä kvôli tlaku v zahraničnom obchode. Pozitívnym impulzom pre americké aktíva boli pozitívne dáta z rastu HDP a z trhu práce, kedy sa Spojeným štátom darilo tvoriť nové pracovné miesta. Zasadnutie Americkej centrálnej banky Fed neprinieslo nové prekvapenia, naďalej sa očakávajú 2 zvyšovania sadzieb v tomto roku, najbližšie v septembri. Záver výsledkovej sezóny potvrdil dobrú výkonnosť amerických firiem.

Obchodné napätie medzi USA a Čínou pretrvávalo. Okrem Číny uvalil Washington clá na Rusko za otravu ruského špióna novičokom. USA tiež pristúpilo k zdvojnásobeniu ciel na tureckú oceľ a hliník kvôli diplomatickému sporu o zadržiavaní amerického evanjelického pastora v Turecku obvineného z terorizmu. Prudký prepad tureckej líry znepokojil aj ECB, ktorá si všimla riziko európskych bánk pôsobiacich na tureckom trhu. Tureckej centrálnej banke sa podarilo situáciu stabilizovať, nové problémy ostali v rovine rizika. Americkej administratíve sa však podarilo urovnať vzťahy s Mexikom, keď našli kompromis v revízii Dohody o voľnom obchode NAFTA. Jej účastníkom je aj Kanada, ktorá smeruje k odobreniu úprav v tejto americkej aliancii. Trump opäť tweetoval svoje názory na clá aj menovú politiku EÚ a Číny a zámere odchodu USA zo svetovej obchodnej organizácie WTO. Jeho reputácia však utrpela po prevalení škandálu okolo podplácania žien za mlčanlivosť v sexuálnych aférach počas predvolebnej kampane.

Zo sektorov sa darilo najmä IT firmám, napríklad trhová hodnota firmy Apple prekročila 1 bilión dolárov. Americké akciové indexy rástli od 2-6%, najviac sa darilo technologickému Nasdaq-u, ktorý prvýkrát prekročil hranicu 8000 bodov. Európsky Eurostoxx50 s poklesom 3,76% takmer vymazal nárast z predchádzajúceho mesiaca. Nemecký DAX stratil 3,45%, strácal aj britský FTSE100 (4,08%) či čínsky HangSeng (2,43%). Japonský Nikkei225 pokles obišiel, keď si pripísal 1,38%. Celkovo rozvinuté trhy ukončili august v kladnom teritóriu (MSCI World +1,04%), rozvíjajúcim sa trhom sa vplyvom politického rizika na Blízkom východe a v Latinskej Amerike nedarilo (MSCI EM -2,90%).

Euro voči americkému doláru v medzimesačnom porovnaní oslabilo o 0,76% na úroveň 1,1602 EUR/USD. Dôvodom posilňovania doláru bol najmä útek investorov z rizikových aktív. Voči britskej libre si euro pripísalo 0,52%. Hoci centrálna banka Bank of England zvýšila v úvode mesiaca úrokové sadzby, výhľad pre britskú ekonomiku je menej jasný vzhľadom na prebiehajúcu prípravnú fázu na brexit. Výsledkom môže byť totiž odchod krajiny z Únie bez dohody, čo je považované za rizikovejší variant. EÚ v závere mesiaca naznačila ponuku na novú dohodu. Vyjednávania budú ešte veľmi náročné a odhadnúť dopad na britskú ekonomiku je o to náročnejšie, preto sa centrálne banky pripravujú na rôzne varianty.

Akciový fond Prosperita si za august pripísal 1,68%. V tomto roku k 31.8. Prosperita vzrástla o 5,63% a v horizonte jedného roka dosiahla výnos 15,24% p.a.

 

Upozornenie

Za účelom ochrany majetku v dôchodkových fondoch vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad činnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Sporenie na osobný dôchodkový účet na základe uzatvorenej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou obsahuje aj riziko spojené s budúcimi výnosmi majetku dôchodkového fondu. Doterajší alebo propagovaný výnos majektu dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu majetku dôchodkového fondu.

Dôchodková správcovská spoločnosť spravuje garantovaný dlhopisový d.f. STABILITA, negarantovaný akciový d.f. PROSPERITA, negarantovaný indexový d.f. PERSPEKTÍVA. Spoločnosť je povinná v garantovanom dlhopisovom d.f. dopĺňať majetok tohto dôchodkového fondu. pokiaľ v sledovanom období poklesne hodnota dôchodkovej jednotky. V negarantovaných dôchodkových fondoch túto povinnosť spoločnosť nemá.

Ako si začať sporiť v II. pilieri

Výber dôchodkového fondu

Spravte si prehľad o ponuke našich dôchodkových fondov. Navštívte ktorúkoľvek pobočku Poštovej banky alebo obchodných zástupcov na vybraných poštách, kde vám s výberom tej správnej kombinácie dôchodkových fondov s radosťou pomôžu naši zamestnanci.

Vstup do II. piliera

 

Zmluvu podpíšete na obchodných miestach Poštovej banky alebo ju doručíme kuriérom priamo k vám. Uzavretím zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení sa stávate sporiteľom DSS Poštovej banky.

Majte svoje úspory pod kontrolou

Aktuálny stav vašich úspor si môžete kedykoľvek skontrolovať v Karte sporiteľa.