Prosperita akciový negarantovaný d.f.

  • Mena: EUR
  • Správca fondu: DSS Poštovej banky, d.s.s., a.s.
  • Dátum založenia: 22.3.2005
  • Depozitár fondu: ČSOB, a.s.
  • Domicil: SR
  • Poplatok za správu: 0,3% p.a.
  • Poplatok za vedenie účtu: 1%
Výkonnosť k 26.11.2014
od začiatku roka 8,07 %
za 1 mesiac 3,26 %
za 3 mesiace 1,92 %
za 6 mesiacov 4,76 %
za 1 rok 8,22 %
za 3 roky (p.a.) 5,44 %
od vzniku fondu (p.a.) 2,24 %
Cena podielu 0,041156 EUR

Výpočet výkonnosti

Dátum od:
Dátum do:
Výkonnosť - Výkonnosť (p.a.) -

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky,  d.s.s., a.s. investuje peňažné prostriedky zhromaždené vo fonde predovšetkým do dlhopisov a akcií slovenských, európskych a amerických spoločností. Hlavnú časť akciového portfólia fondu tvoria akcie  spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou a vysokým ratingom. Cieľom investičnej stratégie fondu je maximalizovanie hodnoty podielu v dlhodobom časovom horizonte.

Typ fondu Dôchodkové fondy
Mena EUR
Správca fondu Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s.
Dátum založenia 22. 3. 2005
Depozitár fondu ČSOB, a.s.
Domicil SR
Poplatok za správu fondu 0,3% p.a.
Poplatok za vedenie účtu 1%
Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde koeficient na určenie výšky odplaty za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde je vo výške 0,1

k 31.10.2014

Situácia na Ukrajine sa výrazne nezmenila, pozitívnou správou bola dohoda s Ruskom na obnove dodávok plynu. Nepokoje pokračujú v islamskom štáte, ázijskými trhmi zamávali protesty v Hongkongu. Medzinárodný menový fond (MMF) znížil začiatkom októbra prognózy rastu svetovej ekonomiky na 3,3% pre rok 2014 a 3,8% na budúci rok. Prognóza klesla aj pre Európsku úniu, Čínu, Japonsko, či Brazíliu. Ekonomická aktivita USA ostáva v dobrej kondícii, za 3. štvrťrok rástla predbežne o 3,5%. Americká centrálna banka Fed ukončila podľa plánov kvantitatívne uvoľňovanie – pravidelné nákupy dlhopisov. Eurozóna sa trápi viac, na výsledky za tretí štvrťrok ešte čakáme, inflácia sa drží stále na nízkej úrovni 0,4%. V Nemecku medzimesačne klesla o 0,3%, ekonomika je ťahaná osobnou spotrebou, priemyslu sa nedarí, tlmí ju pokles exportu kvôli ukrajinskej kríze a nižšiemu dopytu v Číne. Európska centrálna banka (ECB) pridáva ďalšiu podporu pre ekonomiku, začala nakupovať cenné papiere vo forme CBPP (kryté dlhopismi) a nakupovať bude ABSPP (kryté aktívami). ECB taktiež zverejnila výsledky stresových testov 130 významných bánk (Asset Quality Review), ktorými neprešlo 25 bánk (12 z nich už dostatočne navýšilo kapitál).

Október na trhoch môžeme rozdeliť na dve časti: pokles spôsobovali spomínané spomalenie globálnej ekonomiky, slabšie makroekonomické dáta, nervozita vyvrcholila simultánnym poklesom aktív 15.10. (spája s výskytom smrteľného vírusu ebola v USA resp. s obavami z negatívneho dopadu na ekonomiku). V druhej polovici mesiaca trhy vymazávali väčšinu strát, príp. sa dostali medzimesačne do zisku. K nim pomohla aktivita centrálnych bánk a aj dobrá výsledková sezóna korporácií (okrem energetických odvetví závislých od cien ropy). Americké akciové trhy sa po páde cez 5% vďaka následnému rastu okolo 8% dostali na nové maximá (index S&P500 si za október pripísal 2,32%). Európskym akciám, ktoré začiatkom mesiaca klesali prudšie, sa nepodarilo vrátiť na pôvodnú úroveň (EuroStoxx50 stratil v sumáre 3,49%). Ázijské trhy po poklese výrazne podporil krok centrálnej banky Japonska navýšením menového stimulu (index Nikkei225 si pripísal 1,49%). Aj na dlhopisových trhoch stúpla volatilita, výnosy z dlhopisov problémových krajín EÚ (PIIGS) boli na takej nízkej úrovni, že samofinancovanie krajín by bolo lacnejšie ako pôžičky od MMF. Vyhlásenia o ich sebestačnosti spôsobili výpredaje dlhopisov s dlhšími splatnosťami, čo stlačilo ich ceny nadol a výnosy nahor (grécky 10-ročný štátny dlhopis sa nachvíľu priblížil k 9%). Výnos amerického 10-ročného dlhopisu sa hýbal medzi 2,136% a 2,335%, nemecký ostáva hlbšie pod 1% (0,841% na konci októbra). Slovenský 10-ročný štátny dlhopis dosiahol historicky najnižší výnos 1,327%. Štátne dlhopisy niektorých krajín EÚ pri najkratších splatnostiach ostali s negatívnym výnosom.

V dlhopisovej zložke dôchodkových fondov neprebehli zásadnejšie zmeny, iba mierne sme navýšili dlhopisy niektorých európskych emitentov.  Akciovú zložku fondov sme počas mesiaca vzhľadom na zvýšenú volatilitu na trhoch mierne znížili.

Za účelom ochrany majetku v dôchodkových fondoch vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad činnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Sporenie na osobný dôchodkový účet na základe uzatvorenej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou obsahuje aj riziko spojené s budúcimi výnosmi majetku dôchodkového fondu. Doterajší alebo propagovaný výnos majektu dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu majetku dôchodkového fondu.

Dôchodková správcovská spoločnosť spravuje garantovaný dlhopisový d.f. STABILITA, negarantovaný zmiešaný d.f. BENEFIT, negarantovaný akciový d.f. PROSPERITA, negarantovaný indexový d.f. PERSPEKTÍVA. Spoločnosť je povinná v garantovanom dlhopisovom d.f. dopĺňať majetok tohto dôchodkového fondu. pokiaľ v sledovanom období poklesne hodnota dôchodkovej jednotky. V negarantovaných dôchodkových fondoch túto povinnosť spoločnosť nemá.

Vstup do II. piliera

Rozhodli ste sa, že si na dôchodok budete sporiť aj prostredníctvom II. piliera? Vyberte si správnu kombináciu dôchodkových fondov.

Dôchodkové fondy
Dohodnite si stretnutie

Vyplňte krátky formulár a my vám zavoláme.

Formulár
Vitajte v DSS Poštovej banky!

Uzavretím zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení ste sa stali sporiteľom DSS Poštovej banky. Ako sa darí Vašim úsporám si môžete kedykoľvek pozrieť v Karte sporiteľa.

Môj dôchodkový účet

Vaše pripomienky
Pre správne fungovanie tejto stránky je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript vo vašom prehliadači.
Pre správne fungovanie tejto stránky si prosím nainštalujte moderný internetový prehliadač.