Prosperita

Akciový negarantovaný dôchodkový fond Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky bol založený v roku 2005.

PROSPERITA akciový negarantovaný dôchodkový fond

O fonde

  • Mena: EUR
  • Správca fondu: DSS Poštovej banky, d.s.s., a.s.
  • Dátum založenia: 22.3.2005
  • Depozitár fondu: ČSOB, a.s.
  • Domicil: SR
  • Poplatok za správu: 0,3% p.a.
  • Poplatok za vedenie účtu: 1%
  • Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde: vypočíta sa podľa vzorca uvedeného v Štatúte príslušného dôchodkového fondu, pričom koeficient na určenie výšku odplaty je 0,1%

Výkonnosť k 06.12.2018

od začiatku roka -6,50 %
za 1 mesiac -5,90 %
za 3 mesiace -9,38 %
za 6 mesiacov -10,52 %
za 1 rok -5,52 %
za 3 roky (p.a.) 0,95 %
od vzniku fondu (p.a.) 1,80 %
Cena podielu 0,042373 EUR
NAV 53 963 001,35 EUR

Graf

Výpočet výkonnosti

Výkonnosť -
Výkonnosť (p.a.) -

Dokumenty na stiahnutie

Popis fondu

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky,  d.s.s., a.s. investuje peňažné prostriedky zhromaždené vo fonde predovšetkým do dlhopisov a akcií slovenských, európskych a amerických spoločností. Hlavnú časť akciového portfólia fondu tvoria akcie  spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou a vysokým ratingom. Cieľom investičnej stratégie fondu je maximalizovanie hodnoty podielu v dlhodobom časovom horizonte.

Online vyplnenie zmluvy

Základné informácie

Typ fondu Dôchodkové fondy
Mena EUR
Správca fondu Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s.
Dátum založenia 22. 3. 2005
Depozitár fondu ČSOB, a.s.
Domicil SR
Poplatok za správu fondu 0,3% p.a.
Poplatok za vedenie účtu 1%
Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde koeficient na určenie výšky odplaty za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde je vo výške 0,1. Odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde sa počíta podľa vzorca uvedeného v štatúte príslušného dôchodkového fondu.

Komentár

k 30.11.2018

Akciové trhy sa počas novembra vyvíjali ako na hojdačke. V novembri sa konalo niekoľko dôležitých udalostí ako napríklad zasadnutie americkej centrálnej banky Fed, americké voľby do kongresu, summit G20 alebo summit európskej únie. Čo sa týka Fedu, k zvýšeniu sadzieb podľa očakávaní nedošlo a jeho predstavitelia len okomentovali vývoj americkej ekonomiky a potvrdili plán zvýšiť sadzby v decembri. Z dôvodu obáv z rýchleho uťahovania menovej politiky v nasledujúcom roku sa trhy počas mesiaca ocitli hlbšie v červených číslach. Predseda Fedu, Jerome Powell neskôr vyhlásil, že americké sadzby sú tesne pod svojou neutrálnou úrovňou. Holubičí tón tohto vyhlásenia dopomohol vrátiť dôveru investorov v rizikové aktíva. Nepotešili negatívne správy ako napríklad pokles dôvery investorov v ekonomiku eurozóny, ktorá je najnižšie za posledné dva roky alebo slabšie globálne predstihové dáta o výrobe PMI. Pohľad na vývoj hlavných akciových indexov ukazuje, že technologický NASDAQ ťahaný nadol spoločnosťou Apple, mierne poklesol - o 0,26%. Zvyšné americké indexy ako DowJones, S&P500 a Russell rástli v priemere o 1,6%. Európske akciové indexy klesali dôsledkom poklesu spotrebiteľskej dôvery a pomalšiemu rastu HDP v eurozóne a Nemecku. Eurostoxx50 poklesol o 0,76%, nemecký DAX a technologický TecDAX stratili porovnateľne 1,66% resp. 1,78% a britský FTSE100 poklesol vplyvom jednaní o brexite o viac ako 2%. Index rozvíjajúcich sa krajín MSCI EM posilnil po troch mesiacoch klesania, a to o 4,06%.

Z makroekonomických dát nepotešili vyhlásenia rastu HDP a ani americká a japonská inflácia. Ročný rast HDP Nemecka spomalil v novembri z 2% na 1,1%, medzikvartálne ide o prvý pokles HDP od roku 2015, spôsobený klesajúcou spotrebou domácností a čistým exportom. Spomalil aj rast HDP eurozóny z 2,2% na 1,7%. HDP Japonska dokonca zaznamenalo pokles o 1,2%, najmä z dôvodu klesajúceho súkromného aj verejného dopytu. V prípade Veľkej Británie, HDP hnané spotrebou domácností a exportom, rástlo z 1,2% na 1,5%. Inflácia výraznejšie rástla v Japonsku z 1,2% na 1,4% z dôvodu zvyšujúcich sa cien jedla a tiež sa zvýšila v USA z 2,3% na 2,5%.

Dianie na komoditných trhoch ovládli najmä udalosti spojené s vývojom cien ropy. V novembri vstúpili do platnosti americké sankcie voči Iránu, ktoré ale nemali výraznejší vplyv. Cenu ropy výrazne tlačila nižšie rastúca ťažba kľúčových producentov a plánované zvýšenie ťažby zo strany Ruska. Ropa Brent za november stratila až 22%.

Zaujímavý vývoj zaznamenali aj hlavné menové páry, na ktoré vplývali očakávania ohľadom brexitu, americké voľby do kongresu alebo nezhody v talianskej koalícii ohľadne procesného práva a taliansky rozpočet. Kurz eurodolára dosiahol počas novembra najnižšie hodnoty od júna 2017. V druhej polovici mesiaca sa ale dokázal vrátiť na októbrové hodnoty a kurz eura voči doláru v novembri posilnil len kozmeticky, o 0,04%. Kurz libry voči euru prešiel v novembri turbulentným vývojom pričom na začiatku mesiaca libra posilňovala, ale po schválení dohody o brexite britskou vládou a následnom odstúpení niekoľkých ministrov, výrazne oslabila. Medzimesačne libra voči euru oslabila o 0,14%. Na euro a libru bude aj naďalej vplývať situácia súvisiaca s brexitom. Na summite európskej únie síce došlo k schváleniu textu dohody o vystúpení Británie z EÚ, ale dohodu bude potrebné „pretlačiť“ aj v britskom parlamente. V Prosperite sme kurzové riziko koncom novembra eliminovali zahedžovaním libry.

Fond Prosperita zaznamenal v mesiaci november len mierny pokles o 0,41%. Oproti minulému roku klesol o 2,33%.

Upozornenie

Za účelom ochrany majetku v dôchodkových fondoch vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad činnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Sporenie na osobný dôchodkový účet na základe uzatvorenej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou obsahuje aj riziko spojené s budúcimi výnosmi majetku dôchodkového fondu. Doterajší alebo propagovaný výnos majektu dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu majetku dôchodkového fondu.

Dôchodková správcovská spoločnosť spravuje garantovaný dlhopisový d.f. STABILITA, negarantovaný akciový d.f. PROSPERITA, negarantovaný indexový d.f. PERSPEKTÍVA. Spoločnosť je povinná v garantovanom dlhopisovom d.f. dopĺňať majetok tohto dôchodkového fondu. pokiaľ v sledovanom období poklesne hodnota dôchodkovej jednotky. V negarantovaných dôchodkových fondoch túto povinnosť spoločnosť nemá.

Ako si začať sporiť v II. pilieri

Výber dôchodkového fondu

Spravte si prehľad o ponuke našich dôchodkových fondov. Navštívte ktorúkoľvek pobočku Poštovej banky alebo obchodných zástupcov na vybraných poštách, kde vám s výberom tej správnej kombinácie dôchodkových fondov s radosťou pomôžu naši zamestnanci.

Vstup do II. piliera

 

Zmluvu podpíšete na obchodných miestach Poštovej banky alebo ju doručíme kuriérom priamo k vám. Uzavretím zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení sa stávate sporiteľom DSS Poštovej banky.

Majte svoje úspory pod kontrolou

Aktuálny stav vašich úspor si môžete kedykoľvek skontrolovať v Karte sporiteľa.