Prosperita

Akciový negarantovaný dôchodkový fond Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky bol založený v roku 2005.

PROSPERITA akciový negarantovaný dôchodkový fond

O fonde

  • Mena: EUR
  • Správca fondu: DSS Poštovej banky, d.s.s., a.s.
  • Dátum založenia: 22.3.2005
  • Depozitár fondu: ČSOB, a.s.
  • Domicil: SR
  • Poplatok za správu: 0,3% p.a.
  • Poplatok za vedenie účtu: 1%
  • Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde: vypočíta sa podľa vzorca uvedeného v Štatúte príslušného dôchodkového fondu, pričom koeficient na určenie výšku odplaty je 0,1%

Výkonnosť k 22.03.2017

od začiatku roka 2,02 %
za 1 mesiac -2,56 %
za 3 mesiace 0,40 %
za 6 mesiacov 9,94 %
za 1 rok 12,17 %
za 3 roky (p.a.) 3,62 %
od vzniku fondu (p.a.) 2,08 %
Cena podielu 0,042481 EUR
NAV 47 730 498,52 EUR

Graf

Výpočet výkonnosti

Výkonnosť -
Výkonnosť (p.a.) -

Dokumenty na stiahnutie

Popis fondu

Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky,  d.s.s., a.s. investuje peňažné prostriedky zhromaždené vo fonde predovšetkým do dlhopisov a akcií slovenských, európskych a amerických spoločností. Hlavnú časť akciového portfólia fondu tvoria akcie  spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou a vysokým ratingom. Cieľom investičnej stratégie fondu je maximalizovanie hodnoty podielu v dlhodobom časovom horizonte.

Základné informácie

Typ fondu Dôchodkové fondy
Mena EUR
Správca fondu Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s.
Dátum založenia 22. 3. 2005
Depozitár fondu ČSOB, a.s.
Domicil SR
Poplatok za správu fondu 0,3% p.a.
Poplatok za vedenie účtu 1%
Poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde koeficient na určenie výšky odplaty za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde je vo výške 0,1. Odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde sa počíta podľa vzorca uvedeného v štatúte príslušného dôchodkového fondu.

Komentár

k 28.2.2017

PROSPERITA

Vo februári vystúpila pred kongresom guvernérka americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenová a uviedla, že očakáva niekoľko zvýšení sadzieb tento rok bez toho, aby priamo označila mesiac. Neurčitý termín ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb je ovplyvnený najmä tým, že  konkrétna podoba Trumpovej rozpočtovej politiky stále nie je známa, a dá sa len veľmi ťažko zakomponovať do makroekonomických prognóz. Podľa Fed funds futures bola na konci februára 50% pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb v marci. V USA rastú inflačné tlaky. Pozitívne prekvapila celková inflácia, ktorá v januári dosiahla svoje takmer štvorročné medziročné maximum na úrovni 2,5%. Za európsku menovú úniu bol vo februári potvrdený odhad inflácie CPI. Z decembrových 1,1% sa v januári zrýchlilo medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien na 1,8%. Ide tak o najvyšší rast cenovej hladiny za posledné 4 roky. Za týmto rastom sú najmä ceny energií, ktoré medziročne rástli o 8,1%. V decembri bolo ich tempo rastu 2,6%. V Európe sa do popredia začínajú dostávať francúzske voľby. Prieskumy favorizujú populistickú kandidátku Le Pen na víťazku prvého kola, avšak v druhom kole jej nedávajú veľké šance. Po skúsenostiach z Británie a USA sú finančné trhy opatrnejšie a výnosy francúzskych dlhopisov postupne zvyšujú rizikovú prémiu. Grécko sa už niekoľko mesiacov snaží dohodnúť so svojimi zahraničnými veriteľmi ohľadom reforiem a šetrenia, ktoré sú od neho požadované v rámci 3. programu núdzovej pomoci. V prípade dohody Grécko môže dostať ďalšie financie zo záchranného programu a môže byť aj zaradené do programu nákupov dlhopisov zo strany ECB. Kartel krajín vyvážajúcich ropu OPEC vo februári pokračoval v znižovaní ťažby. Podľa agentúry Reuters OPEC dosiahol 94% plnenie sľúbeného plánu z konca minulého roka. Cena ropy Brent sa vďaka tomu pohybuje nad 55 dolárov za barel.

Americké akciové indexy naviazali aj vo februári na januárový rast a posunuli svoje historické maximá ešte vyššie. Americký akciový index S&P500 vzrástol o 3,72% a akciový index Nasdaq 100 vzrástol o 3,75%. Darilo sa aj európskym akciovým indexom, keď európsky akciový index Eurostoxx50 vzrástol o 2,75%, nemecký akciový index DAX 30 o 2,59% a britský FTSE 100 o 2,31%. Japonský Nikkei 225 si pripísal 0,41%, čínsky HangSeng  rástol o 1,63% a Emerging Markets rástli o 2,98%.

V Prosperite sme na začiatku mesiaca vymenili niekoľko amerických akcií a ku koncu mesiaca sme predali ETF z japonského regiónu a namiesto neho sme dokúpili ETF z pacifického regiónu. Fond Prosperita si pripísal za mesiac február rovné 3% a v horizonte jedného roka dosiahol výnos 14,71%.

 

Upozornenie

Za účelom ochrany majetku v dôchodkových fondoch vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad činnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Sporenie na osobný dôchodkový účet na základe uzatvorenej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou obsahuje aj riziko spojené s budúcimi výnosmi majetku dôchodkového fondu. Doterajší alebo propagovaný výnos majektu dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu majetku dôchodkového fondu.

Dôchodková správcovská spoločnosť spravuje garantovaný dlhopisový d.f. STABILITA, negarantovaný zmiešaný d.f. BENEFIT, negarantovaný akciový d.f. PROSPERITA, negarantovaný indexový d.f. PERSPEKTÍVA. Spoločnosť je povinná v garantovanom dlhopisovom d.f. dopĺňať majetok tohto dôchodkového fondu. pokiaľ v sledovanom období poklesne hodnota dôchodkovej jednotky. V negarantovaných dôchodkových fondoch túto povinnosť spoločnosť nemá.

Ako si začať sporiť v II. pilieri

Vstup do II. piliera

Rozhodli ste sa, že si na dôchodok budete sporiť aj prostredníctvom II. piliera? Vyberte si správnu kombináciu dôchodkových fondov.

Dohodnite si stretnutie

Vyplňte krátky formulár a my vám zavoláme.

Podpis zmluvy

Zmluvu podpíšete na pobočke Poštovej banky alebo ju doručíme kuriérom priamo k Vám.

Vitajte v DSS Poštovej banky!

Uzavretím zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení ste sa stali sporiteľom DSS Poštovej banky. Ako sa darí Vašim úsporám si môžete kedykoľvek pozrieť v Karte sporiteľa.